Insa Oil Inc. е реална крачка към независимост от руски нефт

Потребителите бързо ще усетят ползите

Ембаргото на ЕС за внос на петролни продукти от Русия сериозно разтърси пазара на горива в цяла Европа. Всяка държава се опитва да намери решение.

България в момента е от малкото късметлии, които имат отсрочка на пълната забрана за внос на руски петролни продукти. Най-важната задача е времето до края на гратисния срок да бъде ефективно използвано за намиране на сигурни алтернативни източници на суров петрол и продукти. Силно конкурентният пазар налага необходимостта от бързи действия, за да могат българските вносители, преработватели и търговци на горива да продължат да работят.

Първата компания, която направи реална крачка към ефективна диверсификация на източниците, е “Инса ойл”. В началото на юни фирмата обяви създаването на българо-американско дружество с Focal Point Energy (FTP, https://focalpoint.energy). Една от основните цели на новия играч на българския пазар е точно диверсификацията, както и увеличаването на капацитета на рафинерията на “Инса ойл” в Белозем и на завода за биоетанол.

Изпълнителният директор на FPE Винс Тровато не крие амбициите си Insa Oil Inc. да има съществена роля в енергийните пазари на целия Балкански полуостров.

“Това съвместно предприятие ще играе съществена геополитическа роля в диверсификацията на източниците на гориво в региона на Балканите, а това е ключова цел както на Съединените щати, така и на нашите партньори в Европейския съюз”, казва Тровато.

Доскоро той е бил старши съветник на министъра на енергетиката на САЩ и директор на дирекцията за енергийни иновации и пазарно развитие. В това си качество е помогнал на много американски компании да развият технологични проекти и да успеят да привлекат инвестиции за тяхното финансиране, както и да разширят дейността си на пазарите в Европа и Азия. Винс Тровато е с висока степен на експертиза в осъществяването на енергийни проекти на Западните Балкани, до момента е фокусирал дейността си точно в тази посока. Това е един от основните приоритети за развитие на партньорството между FPE и Insa Oil.

Скот Браун
Скот Браун

Номиниран за представител на FPE в борда на директорите на българо-американската фирма е бившият сенатор Скот Браун. Той е категоричен, че след нападението на Русия в Украйна е належащо Европа да излезе от зависимостта си от руски енергийни източници.

Майкъл Кларк
Майкъл Кларк

Другата номинация за съвета на директорите е Майкъл Кларк, който има успешна кариера в правораздавателните органи на САЩ и опит на Балканите като аташе по юридическите въпроси в посолството на САЩ в България.

В момента FPE работи усърдно за развитието на енергийни проекти в Близкия изток, Африка, Латинска Америка и в други страни на Балканския полуостров. Компанията е базирана в САЩ и е специализирана в консултации и развитие на проекти в енергийния и инфраструктурния сектор. Експертите є разработват потенциални възможности за инвестиции в целия спектър - от възобновяеми източници до традиционни енергийни проекти в преработка и търговия с горива.

FPE подготовя посещение на представители на Insa Oil в САЩ. Целта е осъществяването на срещи и преговори с фирми, които имат разработени технологии в сферата на възобновяемите горива, тъй като новата българо-американска компания планира стартиране на модернизацията на рафинерията в България в най-кратки срокове.

“Време е да престанем само да говорим за диверсификация на енергийните източници в България и да пристъпим към действие”, казва управителят на “Инса ойл” Георги Самуилов. Пазарът е достатъчно конкурентен, а последните събития с ембаргото на ЕС катализират необходимостта от навлизането на нови инвестиции като например партньорството на “Инса ойл” с FPE. То ще осигури на българската петролна компания достъп до търговската мрежа и до алтернативни източници на горива. След завършване на проектите за модернизация българските потребители ще бъдат впечатлени от високото качество на горивата, което е една от най-важните характеристики за “Инса ойл”, коментира Георги Самулов.

Фокус в проекта на Insa Oil Inc. ще бъде разработката и въвеждането на производство на горива от възобновяеми източници. В момента се подбират подходящи американски технологии, които позволяват чрез хидрогениране на мазнини - растителни или отпадни от друго производство, да се добиват горива с изключително високо качество.

Въвеждането на този вид дизел в България има редица предимства: намаляване на емисиите от парникови газове и фини прахови частици. Прилагането на технологията ще изведе страната на по-високо ниво в грижата за околната среда и във възможността за преработка на отпадни продукти от други производства. FPE разполага с експертиза за развитието на най-високо технологично ниво за осъществяване на този проект в България.

От американската компания не крият, че са избрали “Инса ойл” след задълбочено проучване за потенциала є на енергийния пазар.

Българската петролна компания управлява втората по големина рафинерия в България.

Тя е разположена в Белозем и има една от най-модерните лаборатории за проследяване на качеството на продукта. В резултат на партньорството с FPE от рафинерията се надяват, че ще започнат производство
и на бензини и авиационни горива.

Сега “Инса ойл” оперира средно с 1 000 000 метрични тона гориво. Нейни клиенти са едни от най-големите частни фирми и много държавни институции.
Освен рафинерията Insa oil управлява верига бензиностанции в цялата страна (https://insaoil.bg).
Новосъздадената българо-американска петролна компания е силно амбицирана да покаже качествено нов модел на развитие на енергийния бизнес в България. От компанията вярват, че партньорството работи за енергийната сигурност на страната и е реална крачка към независимостта от доставки на руски петрол.

Insa Oil Inc. има потенциала да се превърне в лидер в региона, а ползите, които ще дойдат заедно с диверсификацията, ще бъдат усетени бързо и от крайните потребители.