Международният валутен фонд (МВФ) каза, че ще защити уязвимите и бедни ганайци по повод желанието на страната да получи програма за подкрепа от фонда на фона на настоящите икономически предизвикателства, предаде за БТА ганайската агенция ГНА.

Правителството иска институцията от Бретън Уудс да подкрепи неговата тригодишна разширена вътрешна програма, насочена към осигуряване на макроикономическа стабилизация, възстановяване на доверието на инвеститорите, както и към фискална и дългова устойчивост.

В края на продължилото седмица обсъждане мисията на форда, ръководена от Карло Сдралевич, видя, че: „Гана е изправена пред сложна икономическа и социална ситуация на фона на все по-трудна световна среда.“

Въпреки това, г-н Сдралевич каза, че екипът е напреднал в оценката на икономическото състояние на Гана и намирането на политически приоритети в близко бъдеще, включително подобряване на фискалните баланси по устойчив начин за защита на уязвимите и бедните.

Екипът също така разгледа възможности за осигуряване на стабилност на паричната политика и обменния курс, запазване на стабилността на финансовия сектор и провеждане на реформи за повишаване на растежа, създаване на работни места и укрепване на управлението.

Предоставяйки подробности за първите констатации за икономическата ситуация в страната, той каза: „Фискалната ситуация и ситуацията с дълга се влошиха сериозно след пандемията от ковид-19.“

Ръководителят на мисията добави, че: „В същото време опасенията на инвеститорите предизвикаха понижаване на кредитния рейтинг, изтичане на капитали, намаляване на достъпа до външния пазар и нарастващи вътрешни разходи за заеми.“

Освен това световният икономически шок, предизвикан от войната в Украйна, засегна Гана в момент, когато тя все още се възстановяваше от последиците върху икономиката от пандемията на ковид-19 и разполагаше ограничено пространство за маневриране.

Г-н Сдралевич каза: „Тези неблагоприятни процеси допринесоха за забавяне на икономическия растеж, натрупване на неразплатени сметки, голямо обезценяване на валутата и скок на инфлацията.“

Той потвърди отново ангажимента на международната финансова институция да подкрепя Гана в съответствие с политиките на МВФ и каза, че от фонда ще следят отблизо икономическата и социална ситуация.

Те също така ще продължат работа си с властите на Гана през следващите седмици за формулирането на Разширената вътрешна програма, която може да бъде подкрепена от споразумение с МВФ и с широки консултации със заинтересованите страни.

Мисията на МВФ беше в Акра от 6 до 13 юли 2022 г., за да направи оценка на текущата икономическа ситуация и да обсъди основните насоки на програмата на правителството, която да бъде подкрепена от споразумение за заем от фонда.

Екипът се срещна с вицепрезидента д-р Махамуду Бавумиа, министъра на финансите Кен Офори-Ата и управителя на Банката на Гана (BoG) д-р Ърнест Адисън.

Екипът също така се срещна с финансовата комисия на парламента, организации на гражданското общество и партньори за развитие, включително УНИЦЕФ и Световната банка, за да се ангажират със социални разходи.

Разговорите, които се очаква да приключат след около шест до седем месеца, може да осигурят на Гана достъп до кредитна линия в размер до 3 милиарда долара.

Средствата обаче ще бъдат изплащани на траншове, като всеки транш зависи от изпълнението на съгласуваните икономически и политически цели от правителството.

Някои икономически експерти, търговци и представители на индустриалния сектор заявиха, че програмата с МВФ ще възстанови доверието и ще донесе стабилност на икономиката на Гана и ще позволи на страната да има достъп до капиталовия пазар, който беше затворен за Гана след понижения рейтинг от страна на големи световни рейтингови агенции.