Ето правилата на трите умни игри, които ще се излъчват тази есен

Ники Кънчев и Михаил Билалов в пряк двубой с игри за знаещи

Двама изключително популярни водещи - Ники Кънчев и Михаил Билалов, ще се надпреварват за зрителския интерес от 5 септември в пряка конкуренция. В тяхното поле, но по БНТ влиза и не по-малко известният и обичан Орлин Горанов с “Последният печели”.

Кънчев - първият водещ на “Стани богат” в българския ефир, се завръща с нова умна игра - “Голямото преследване”, по Нова тв.

Талантливият Билалов отново е лицето на “Стани богат” за втория сезон по Би Ти Ви.

Най-силните играчи от “Стани богат” (Би Ти Ви), “Последният печели” (БНТ) и други предавания са поканени в играта на Нова тв. Те ще са т. нар. преследвачи, вече доказали се като много знаещи. Това са Миглена Драганова и Мартин Иванов от “Последният печели" и Пламен Младенов, получил най-висок резултат в предаването “Спортисимо” (БНТ) през 2018 г. Сред тях е и

протодякон Любомир Братоев, познат с литургиите си в храма “Свети Александър Невски”,

който се превърна в истинска знаменитост със знанията си преди години в “Стани богат”.

Това е отборът на знаещите в “Голямото преследване”. Голямо, защото въпросите, за които се изискват знания, са много, но и парите, които може да бъдат спечелени - също. Таван няма.

В играта по британския формат The Chase (“Преследването”) 4-ма знаещи са т.нар. преследвачи, които задават въпроси на 4-ма участници. В първия рунд всеки играч участва в индивидуално преследване, в което трябва да отговори на колкото се може повече въпроси за 60 секунди. Всеки верен отговор носи пари - в Англия примерно се дават по 1000 паунда, а сумата се трупа в общ награден фонд за отбора на играчите. Нова тв все още не съобщава колко лева ще струва верният отговор у нас.

Във втория кръг участникът се изправя срещу преследвача и при зададен въпрос всеки се стреми да изпревари другия с правилен отговор. Ако играчът загуби, отпада от играта и губи и спечелените от него пари. Оцелелите участници минават към последния кръг, наричан “финалното преследване”, в което отговарят на въпроси вече като отбор и играят за равен дял от наградния фонд, натрупан по време на епизода.

Сумата, която може да бъде спечелена, на практика е неограничена и зависи само от знанията на играчите и смелостта им да поемат рискове.

Нова тв ще излъчва играта всеки делничен ден от 18 ч, когато и Би Ти Ви пуска “Стани богат”.

Това е едва вторият сезон на “Стани богат”, но само в телевизията, където се излъчва в момента. Иначе играта навърши 20 години, откакто е в България, и е толкова популярна у нас, както и по света, че почти всички знаят правилата ѝ. Михаил Билалов задава въпрос в "Стани богат".
СНИМКА: БИ ТИ ВИ

Михаил Билалов задава въпрос в "Стани богат". СНИМКА: БИ ТИ ВИ

За всеки въпрос участникът има избор от четири опции за отговор – А, B, C или D. Един е верният, останалите три са грешни. Т.нар. дърво на парите е от 15 въпроса. Първата сигурна сума, която не може да бъде загубена дори и при грешен отговор, е 500 лв. на 5-и въпрос.

При завръщането си по Би Ти Ви играта обаче

промени правилата си

и вече всеки участник може сам да избира коя да е втората му сигурна сума. Единственото, което трябва да направи, е да обяви избора си преди задаването на съответния въпрос между 6-и и 14-и. При правилен отговор на предишен въпрос участникът може да се откаже да отговаря на текущ въпрос и да си тръгне с печалбата, натрупана до момента. По време на играта има право на три жокера - “Помощ от публиката”, “50 на 50” (елиминират се два грешни отговора) и “Обади се на приятел”.

Голямата награда е 100 000 лв. при верни отговори на всички 15 въпроса.

Само час по-късно след двете игри е викторината на БНТ “Последният печели” с Орлин Горанов. Орлин Горанов е перфектен и като водещ на "Последният печели".
СНИМКА: БНТ

Орлин Горанов е перфектен и като водещ на "Последният печели". СНИМКА: БНТ

В куизшоуто участват четирима играчи. В него има три кръга с различни сфери на познанието, в които въпросите са с различна точкова стойност. След всеки кръг отпада играчът с най-малко точки.

В началото водещият задава въпрос и този, който отговори пръв правилно, избира сфера на познанието и въпрос за определен брой точки. В първи кръг сферите са 5, като всяка съдържа въпроси с различна стойност - 5, 10, 20 и 40 точки.

Във втория кръг въпросите се задават чрез

кратки видеа от “Златния фонд” на БНТ

Сферите са пет, като във всяка сфера има по три въпроса с различна стойност - 30, 50 и 80 точки.

В последния, трети кръг въпросите са от 6 сфери на познанието с по 10 въпроса всяка. Участникът, който до този момент има по-малко точки, е с правото да избира сфера за себе си и за противника. В този кръг се играе за време, като целта е в рамките на 1 минута участникът да отговори на всички въпроси. Всеки верен отговор добавя 10 точки към актива, като отнема по 10 точки от противника, а всеки грешен отнема 10 точки, без да дава точки на противника.

Победител е участникът, събрал повече точки. Той печели правото да играе и в следващия епизод и участва, докато някой друг не го победи.

С тези три игри в ефира за първи път тв конкуренцията влиза в полето на знанието и интелекта.