Един месец след като съобщи за 4,8% годишен ръст на икономиката през второто тримесечие, в сряда НСИ коригира надолу данните. Ръстът на БВП на годишна база се оказа, че е всъщност 4%, което вече поставя България в графата на икономиките, в които има забавяне.

През предходното тримесечие коригираният годишен ръст беше 4,2%, т.е. по-висок от сегашния. Променени са и данните спрямо тримесечие по-рано - през август НСИ съобщи за 1,1% ръст, а сега - за 0,8%.

Подобни корекции на данните са правени обаче и от статистиките в целия Европейски съюз и на практика ръстът на българската икономика отново я поставя много близо до средния за съюза, който е 4,2%, личи от данните, които Евростат публикува в сряда.

Европейската икономика също търпи забавяне, тъй като през първото тримесечие ръстът на годишна база беше 5%. Икономиките на Естония, Литва, Латвия и Полша вече отчитат спад на тримесечна база, което, ако продължи още едно-две тримесечия, вече ще означава рецесия.

За сравнително голямата корекция на данните, които прави НСИ, няма само една причина. В сравнение с изнесените през август данни са променени по малко данните и за износа, и за инвестициите, и за колективното и индивидуалното потребление.

През август НСИ съобщи, че произведеният у нас през второто тримесечие брутен вътрешен продукт е бил за 38,3 млрд. лв., докато сега тази цифра е коригирана на 39 млрд. лв.

Това обаче не води до повишаване на ръста, защото НСИ добавя към тези данни и инфлацията, а точно през второто тримесечие тя се ускори.

Дори коригираните надолу данни обаче надвишават значително прогнозите на наши и чужди икономисти и организации.

Европейската комисия например през пролетта прогнозира за България 2,6% ръст на икономиката, но в началото на лятото коригира тази прогноза на 2,1%, както направи и БНБ. 2,5% бе прогнозата на ЕБВР, а Министерството на финансите и Световната банка намалиха преди 2 месеца прогнозата си на 2,6%.