Издадена е от фондация “Трейс за хората” по повод 130 години от рождението на инж. Иванов
Метростанция да носи името на кмета визионер – инж. Иван Иванов
Инициативен комитет (ИК) с председател историка проф. Петър Стоянович е внесъл в Столична община предложение една от новите метростанции от трети метродиаметър на столичния метрополитен да носи името “инж. Иван Иванов”, кмет на София от 1934 г. до 1944 г.
Идеята е споделена с проф. д-р инж. Стоян Братоев, директор на “Метрополитен” ЕАД, разменени са писма между заместник кмета Милош Боршош и ИК, предстои внасяне на необходимите документи за разглеждане в Столичния общински съвет.
Инициативата идва след разговор между проф. д. ик. н. инж. Николай Михайлов, председател на Надзорния съвет на “Трейс Груп Холд” АД и авторът на книгата “Кметът на София - инж. Иван Иванов” журналистът Станислав Колев.
Проектирането и строителството на водопровода Рила-София, който разрешава за дълги години напред проблемите на бурно растящия град с водоснабдяването, минава през изключително много перипетии. На първо място, самият замисъл да се докара вода чак от Рила, вместо да се ползва само витошката, среща значителен отпор в началото на 20-те години. Идеите тогава са варирали от това да се правят сондажи по поречието на река Искър от Горубляне към Враждебна до това да се ползват водоизточници край Сливница. Това разкрива документалната книга на Станислав Колев “Кметът на София инж. Иван Иванов”.
Когато текат споровете, инж. Иванов е млад служител в строителния отдел на общината и е защитник на идеята да се изгради сложното дори в европейски мащаб хидросъоръжение. Но става така, че двама кметове на столицата умират, без да видят реализация на идеята.
Инж. Иванов става ръководител на обекта, който е разделен на два етапа. При първия се изгражда връзката, която прави водохващанията в района на Бистрица, а през втория етап се прави връзката от Рила до Бистрица.
Първата фаза на проекта е консултирана с австрйския хидроинженер Франк Шьонбрунер, един от авторите на проекта за водоснабдяване “Алпите-Виена”. Втората фаза е открита няколко години по-късно с импозантно тържество пред стадион “Юнак” в столицата. Направен е фонтан, чийто кран е развъртян по време на церемонията и пред официалните гости и столичани се издига 25-метров фонтан с вкусната рилска вода, разкрива книгата.