Поевтиняването на природния газ до 166,14 лв. за мегаватчас е по няколко причини. Едната е по-ниските цени на нидерланската борса TTF, откритите търгове за доставки на втечнен газ. Не мога да кажа какви отстъпки дават компаниите, които искат да доставят газ през ноември, но са сериозни. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов. Освен това хранилищата в Европа са пълни на 91%, при най-големите потребители Франция, Италия и Германия са нагнетени 93 до 96% от обемите. Така че възможностите на Путин да използва руския газ като оръжие се изчерпват. Европа се подготвя за отоплителния сезон, каза още Иванов.
До два месеца в Германия щели да влязат в експлоатация два терминала за втечнен газ, газопроводът от Норвегия, към Дания и Полша, както и газовата връзка между България и Гърция функционират. Преди месеци потреблението на руски газ в Европа било 40%, сега е паднало на 10 на сто, а вероятно още ще намалее, смята председателят на енергийния регулатор.
Така след като през септември у нас цената беше 353 лв. за мегаватчас, през октомври падна на 233, а заявлението за ноември е 166 лв. Иванов се надява през декември цената да е устойчива и ниска. Така че и без шестте танкера на предишното правителство на Кирил Петков, без руски газ, България успя да се справи, смята шефът на КЕВР. Той допълни, че буквално в следващите дни "Булгаргаз" се участва на търговете за купуване на слотове на терминала за втечнен газ при остров Ревитуса. С пускането на IGB - интерконектора с Гърция, се освободил капацитет в газопроводите от Ревитуса до Сидерокастро - Кулата, които доскоро бяха единствената линия за доставки на газ от Гърция. Така че се надявам на устойчиви цени.
Ако тенденцията с доставките на природен газ на ниски цени се запази КЕВР няма да прибегне до увеличение на цената на парното, каза още председателят на регулатора.