Важните решения в ЕС се взимат само от държавите-членки които са приели еврото. Членството в еврозоната ни дава правото за участие във всички дискусии и решения засягащи ЕС. Тази позиция изрази служебният финансов министър Росица Велкова след изслушването на управителния съвет на БНБ за готовността ни за влизане в еврозоната.
"Присъединяването ни ще бъде стъпка към най-високата степен на икономическа интеграция, както и признание от европейските ни партньори за постигнати реформи. Най-очевидната полза е, че България значително ще увеличи своето участие и влияние в процеса на формиране на политиките на еврозоната. Макар и страната ни да участва в консултации по някои от темите, които засягат еврозоната, тя няма глас във вземането на решенията. Въвеждането на еврото у нас ще може да оказва влияние върху дневния ред на еврозоната", обясни Велкова.
Това допълнително щяло да даде тласък за ускоряване на реформите и конвергенция с най-развитите страни от съюза.
"Ще доведе и до институционална конвергенция с развитите страни от ЕС, особено що се касае до качеството на институциите в България и доверието на гражданите към тях", посочи още Велкова.
По думите ѝ през последните 5 години структурата в икономиката на страната, спрямо тази на еврозоната бележи значително подобрение.
Ние сме една от страните с най-голямо сходство сред новите държави-членки. Търговията на страната ни с еврозоната е интензивна като значимостта й за износа се повишава след влизането на държавата в ЕС, посочи още Велкова.
Други ползи, ако приемем еврото е, че ще се сформират по-благоприятни условия за финансиране от гледна точка на суверенния ни дълг и не на последно място ще ни направи по-подготвени както за сегашни така и за следващи евентуални кризи, с които можем да се сблъскаме", заключи министърката.