След оспорвана надпревара със знания за опазването на природата "Зелената олимпиада" излъчи победителите в тазгодишното десето издание на конкурса. Те са в три възрастови групи – начален, прогимназиален и гимназиален етап, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Инициативата премина под патронажа на министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова и се проведе изцяло онлайн. Това даде възможност на деца от цялата страна да се включат - от големите градове до най-малките населени места.
В сайта www.zelenaolimpiada.com участниците от 1 до 12 клас провериха своите знания за природата чрез специално подготвени тестове от 10 въпроса. Последният от тях беше отворен и участниците трябваше да напишат кратко есе.
Тази година победител сред най-малките е Весела Несторова, ученичка в трети клас в 35-о СЕУ "Добри Войников" в София. В прогимназиален етап наградата получава шестокласничката Божена Георгиева от IV ОУ "Иван Вазов", Монтана. Сред гимназистите е отличен Ивайло Мъндев от Сливен, който е ученик в десети клас на ППМГ "Добри Чинтулов". Всеки от тях ще получи награда таблет и грамота от министъра на околната среда и водите за отлично представяне.
Най-активни бяха най-големите ученици, към които въпросът беше "Как да защитим дивата природа от човешката безотговорност". Гимназистите показаха отлична информираност и зряла позиция, а във всички отговори присъства идеята за важността на екологичното възпитание.
Учениците от прогимназиален етап писаха по темата "Как да намалим употребата на пластмасови изделия", а най-малките отговаряха на въпроса "Защо е важно разделното събиране на отпадъци".
Имената на победителите и техните есета са публикувани на сайта на "Зелената олимпиада", както и във Фейсбук страницата на инициативата. Могат да се видят и страницата на Министерството на околната среда и водите.
Инициативата на Академика БГ "Зелена олимпиада" се утвърди като най-масовата онлайн образователна инициатива, която стимулира децата и младежите да затвърждават знанията си за природата и нейното опазване и допринася за формирането на екологична култура. Инициативата се подкрепя от Министерството на околната среда и водите от 2012 г.