От ноември доставчици на ток в Североизточна и Южна България въвеждат предварително плащане за своите клиенти на свободния пазар. Фирмите ще трябва да плащат авансово половината от изразходения ток месец по-рано.
Според фирмата доставчик на енергия в Южна България, мярката се въвежда, за да се гарантира ликвидност и да се купува енергия на свободния пазар. Много от клиентите обаче са недоволни от новите фактури. От доставчика на ток в Севериозточна България "Енерго про" коментираха, че при тях това ще важи за отделни клиенти с много голямо потребление на енергия.
Антоанета Стоянова има книжарница в село Брестник. Тя не е съгласна с новите условия за плащане и казва, че това я натоварва с допълнителни разходи.
"На фактурата, която си платих днес, имам изгорени киловати тях ги плащам. На втората фактура няма никакви киловати. Просто пише етапно плащане за месец ноември и няма никакви киловати. Трябва да платя 50%, да предплатя" разказа Антоанета-Мария Стоянова.
Новото плащане е заради промяна в тенденциите на пазара на свободната електроенергия – обясниха от компанията доставчик. Нейната дейност също била под въпрос, ако получава средства само в края на отчетния период.
"Отчетният период си остава абсолютно същият просто част от дължимите от тях суми са необходими да ги имаме по-рано, за да можем да купуваме електроенергия. Това е", обясни говорителят на EVN Петър Костадинов.
"Няма даване на пари напред, тук става въпрос за част от парите, които клиентите вече под формата на потребление са реализирали, ние да ги получим, така че не става въпрос да взимаме пари напред и за това се нарича етапно плащане. И съм сигурен, че след първия месец, когато това премине, и вторият месец, когато започнат да излизат фактурите, те ще се убедят сами, че по никакъв начин не са нарушени техните права", смята Костадинов.
От Комисията за енергийно и водно регулиране обясниха, че са запознати от медиите със случая, засега към тях няма жалби. Недоволният клиент има правото да приеме тези условия или да потърси друг доставчик , напомнят от регулатора.
На пазара има над 50 търговци на електроенергия. Промяната не засяга битовите клиенти. Най-големият доставчик в Западна България - "Електрохолд Продажби" коментира пред БНТ, че няма да въвежда подобна практика.