Проектът обаче е спрян от жалби, за които Комисията за защита на конкуренцията вече се е произнесла, че са неоснователни

Има проекти, от които ползата за хората, бизнеса и държавата е повече от сигурна, но въпреки това се проточват години наред. Така е с магистрала “Хемус”, мостовете на Дунав, тунела под Шипка.

В този списък може да са нареди и газохранилището в Чирен. Поне от 10 години съществува проект някогашното находище, сега вече хранилище, да се разшири, за да има държавата сигурност през зимните месеци. Той присъства в енергийните планове и стратегии,

превърна се в проект от общоевропейско

значение

От 2013 г. насам разширението на подземното газово хранилище “Чирен” е част от всички списъци на проекти от общ интерес за Европейския съюз. Влезе и като приоритетен в рамките на инициативата “Три морета”.

Разширението на газовото хранилище е включено в енергийната стратегия на България заедно с проектите за модернизацията на инфраструктурата на “Булгартрансгаз”, терминала за втечнен газ край Александруполис и интерконекторите със Сърбия и Гърция.

Спирането на доставките от “Газпром” на 27 април тази година показа, че

разширяването на капацитета на

газовото хранилище е жизненоважно

за енергийната система на България

Защото на страната ни се наложи аварийно да търси доставчици на втечнен природен газ (LNG), което вдигна значително цените и постави под напрежение цялата енергетика. И се видя, че в този период количествата газ, складирани в Чирен на по-ниски цени, уравновесяваха донякъде поскъпването. България попадна в “перфектната ценова буря”, защото в Европа хранилищата бяха запълнени през миналия сезон 77% и търсенето на газ скочи многократно.

А преди сегашния отоплителен сезон ясно пролича как запълването на хранилищата се отразява на цените - при 95% запълняемост в началото на ноември газът чувствително поевтиня. Хранилището в Чирен е пълно 94% и това носи известно успокоение за България през зимата, а цените паднаха до нивата си от април.

Но сигурността на енергийната система на страната ни може да е в пъти по-голяма с разширението на хранилището. В Чирен в момента могат да се нагнетят 550 млн. куб. м, които да се ползват от ноември до март. На ден от него могат да се ползват максимум 4 млн. куб. м при потребление от 13 млн. през зимата.

Това показва, че капацитетът му е повече от недостатъчен. Потреблението на природен газ у нас е над 3 млрд. куб. метра на година. От тях 1 млрд. са гарантирани с доставки на газ от Азербайджан по 25-годишен договор.

Подходът на “Булгаргаз” чрез дългосрочни търгове за доставки може и да донесе по-голяма сигурност занапред, но разширяването на газовото хранилище е неразделна част от гаранциите за България.

Увеличаването на капацитета му на 1 млрд. куб. м и на дневния добив на 10 млн. ще е достатъчно да покрие около 70% от консумацията, и то при студен зимен ден. На практика с разширението ще бъдат гарантирани 2/3 от потреблението на годишна база.

Обичайно хранилищата се пълнят основно през пролетта и лятото, когато цените са ниски. Това означава, че България ще разполага с евтино гориво “на склад”, което може да използва при колебания в котировките на междунардните пазари и така да си гарантира сравнително евтино гориво за бизнеса и домакинствата.

Според “Булгартрансгаз” увеличаването на обема на хранилището е важно за изпълнението на ключови общоевропейски приоритети в областта на енергетиката.

Ще се засилят сигурността

на доставките

и възможностите за диверсификация на източниците на газ, ще се осигури допълнителна гъвкавост.

Осигуряването на допълнителен обем за съхранение ще насърчи търговията с природен газ, ще повиши конкуренцията и ще увеличи ликвидността на пазара.

Концепцията за разширение на хранилището включва изграждане на надземни съоръжения, 10 експлоатационни сондажа и нова връзка с мрежата на “Булгартрансгаз”. Избраният подход позволява нормална експлоатация през целия период на планираните дейности до въвеждане на новата инфраструктура, която трябва да е готова до края на 2024 г.

Предпроектните проучвания за разширението започват през 2010 г., а 11 г. по-късно е завършено последното необходимо проучване – 3D сеизмичните изследвания. Резултатите показват, че проектът е осъществим.

Сега

“Булгартрансгаз” е в процес на получаване на

необходимите разрешителни

Финализирано е проектирането на новите надземни съоръжения. От началото на ноември тази година има и ОВОС, предстои одобряване на подробния устройствен план и последващото издаване на разрешение за строеж.

На 12 август “Булгартрансгаз” обяви и три обществени поръчки за разширението на “Чирен”. Първата е за 83,9 млн. лв. - за газопровод, който да свърже хранилището с преносната мрежа при с. Бутан. Оферти бяха подадени от пет консорциума.

Втората е за изграждането на десетте подземни сондажа. Тя е на стойност 133,69 млн. лв., оферти има от два консорциума.

Третата поръчка е за надземната част от разширението на хранилището. Тя е за 300 млн. лв., като и тук офертите са от два консорциума.

Общо разширението на газовото хранилище ще струва 517,59 млн. лв., като има съфинансиране от ЕС по “Свързана Европа” за 77,9 млн. евро, срокът за усвояването на които е март 2025 г.

Първоначално обаче поръчките за разширението на хранилището са спрени заради жалби пред Върховния административен съд по самото обявяване на процедурата.

Съдът ще трябва да се произнесе, въпреки че Комисията за защита на конкуренцията вече е постановила, че обжалването е неоснователно. Източници от газовия сектор

виждат в тези жалби опит да се саботира

разширението на газовото хранилище,

с което се застрашава и енергийната сигурност на България.

От “Булгартрансгаз” се надяват, че обжалването няма да доведе до забавяне на проекта за разширение, газовата компания спазва стриктно графика за неговото изпълнение като част от подписаното грантово споразумение за финансиране от ЕС.