След пораженията от пандемията, която в туристическия сектор удари първо и най-силно зимните курорти, ски центровете в цяла Европа са изправени пред ново предизвикателство – повишаващите се цени на енергията, сочи проучване, извършено от бившия министър на туризма Николина Ангелкова след участията й в международния форум A World for Travel, в Ним, Франция, както и на Международната конференция по инвестиции в туризма в Лондон, Великобритания, която се проведе в рамките на Световното туристическо изложение там.

Така например курортите във Франция ще се стремят да намалят потреблението на енергия и обмислят как да посрещнат повишените си разходи. Сметката за енергия представлява средно 5% от бюджета на френските ски курорти, като в настоящата ситуация и поскъпване този процент може да се увеличи до 25%.

Някои ски курорти в Европа ще бъдат по-малко засегнати от кризата, тъй като използват възобновяеми източници на енергия. През 2006 г. Serre Chevalier в южните френски Алпи декларира, че ще произвежда 30% от собствената си консумация на енергия до 2023 г. Сега са постигнали тази цел. „Подобни инвестиции са възможност и за българските зимни курорти, които биха могли посредством Плана за възстановяване и устойчивост да получат финансиране за изграждането на мощности в хотелските бази, както и допълнителни дейности за енергийна ефективност в сградите“, коментира Ангелкова.

В Австрия заявката е, че могат да намалят потреблението на енергия с 10%. Това ще стане чрез пускане на по-малко лифтове и отмяна на нощните ски, които изискват прожектори. Очаква се цената на ски картата да се повиши.

В Италия цените също се очаква да се покачат през зимата. Съобщава се, че в някои ски зони цените на енергията ще се утроят, така че цената на ски картата ще се повиши. Настаняването вероятно ще бъде по-скъпо, тъй като хотелите и апартаментите плащат повече за отопление и осветление.

Единствено в Швейцария засега няма данни за драстично увеличение на цените на лифт картите този сезон. Там курортите ще се опитат да намалят потреблението на енергия с до 20%. Асоциацията на операторите на ски лифтове в момента разглежда мерки за пестене на енергия. Те включват спиране на някои ескалатори в лифтовите станции. Смята се, че нощното каране на ски в част от швейцарските курорти ще бъде спряно за сезона. Ски секторът консумира 0,34% от цялата енергия в Швейцария.

Другото голямо предизвикателтство пред туризма е въздушният транспорт. Очакванията са за покачване на цените за крайните клиенти във въздушния транспорт, не само заради новите икономически реалности, но и заради изисквания за внедряване на зелени политики в авиацията, които ще оскъпят туристическия продукт. „В този смисъл е важно отново да разгледаме възможностите за подкрепа на чартърните полети, която предходния 47-ми парламент стопира и не продължи мярката 35 евро на седалка“, коментира още Ангелкова.

В България това лято туристическият бизнес успя да привлече повече чуждестранни туристи от Румъния, Полша и Германия, като реализираме и ръст на пазарите Великобритания, Израел, Словакия и Полша. Все още обаче най-оптимистичните очаквания са за около 80% туристопоток в сравнение с 2019 г., когато посрещнахме над 9 милиона чуждестранни туристи. „На този фон българските зимни курорти очакват своя шанс за повече посетители тази зима след двете трудни изминали години на пандемия“, коментира Николина Ангелкова. Добрите новини за практикуващите зимни спортове от Боровец, Бански и Пампорово, че цените на ски картите няма да бъдат повишавани или поне не съществено.