"Майкрософт" (Microsoft) обяви вчера сделката за 69 милиарда долара за купуването на създателя на видеоиграта "Кол ъв дюти" (Call of Duty) "Активижън Bлизърд" (Activision Blizzard) ще облагодетелства геймърите и компаниите за видеоигри, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Американската технологична компания приведе аргумента в подадено заявление, целящо да убеди съдия от Федералната търговска комисия(FTC) на САЩ да разреши да се пристъпи към финализиране на споразумението. Това стана, след като упълномощените лица от комисията заявиха, че сливането ще попречи на конкуренцията в жалба, имаща за цел да блокира сделката.
В жалбата от 8 декември Федералната търговска комисия се аргументира с опасенията, че популярните игри на "Активижън" , включително "Уърлд ъв уоркрафт" (World of Warcraft) и "Диабло" (Diablo), вероятно няма да бъдат предлагани за устройства, които конкурират "Ексбокс" (Xbox) на "Майкрософт". Тя назначи изслушване пред съдия по административни дела през август 2023 година.
Президентът на "Майкрософт" Брад Смит заяви в средата на декември, че компанията е предложила да подпише правно – обвързващ декрет за съгласие с Федералната търговска комисия, за да предоставя игрите "Кол ъв дюти" на конкуренти, включително "Сони" (Sony) в рамките на десетилетие.
Смит заяви в комюнике тази седмица, че все още е уверен в успеха на съдебното дело, но продължава да подкрепя постигането на "креативни решения с регулаторните органи".
Главният изпълнителен директор на "Активижън" Боби Котик заяви в комюнике вчера, че вярва в успеха на съдебната битка с търговската комисия.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън предприе по-агресивен подход към прилагането на антитръстовото законодателство.
Сделката на "Майкрософт" се сблъсква с отпор и извън пределите на САЩ, като ЕК обяви, че ще реши на 23 март 2023 година дали да даде зелена светлина, или да блокира споразумението, припомня Ройтерс.