Екологичната организация "Грийнпийс" ще заведе дело срещу Европейската комисия заради решението й да включи газа и ядрената енергия в списъка на Европейския съюз с инвестиции, които могат да бъдат определени като "зелени", съобщи природозащитната група, цитирана от Ройтерс.
През септември организацията поиска официално преразглеждане на решението на Комисията с аргумента, че Европейският съюз е нарушил собствените си климатични закони, като е етикетирал някои инвестиции в синьо гориво и ядрена енергия като "зелени". След като Брюксел отхвърли това искане, сега Грийнпийс заяви, че ще заведе дело във Съда на Европейския съюз през април. Според защитниците на природата ограниченията за отделяните въглеродни емисии от газови електроцентрали са твърде либерални, за да може ЕС да постигне целите си в областта на климата.
Четири други екологични групи - Световния фонд за дивата природа (WWF), "Френдс оф дъ Ърт Джърмани" (Friends of the Earth Germany), "Транспорт енд Енвайрънмънт" (Transport & Environment) и "КлайънтЪрт" (ClientEarth) - също поискаха Брюксел да оттегли газа от списъка със "зелени" енергоизточници, предаде БТА.
Говорител на ЕК заяви, че така поставените правила за "зелено" финансиране на подобни проекти не противоречат на екологичното законодателство.
Комисията няма да измени взетите решения, каза той и добави, че правилата обозначават инвестициите в газ и ядрена енергия като зелени при "строги условия", които ще бъдат преразглеждани на всеки три години.
Според него "това е в съответствие с нашия път към нулеви нетни емисии, според който газът и ядрената енергия са признати за важна част от (енергийния) преход в няколко страни членки".
Правилата на ЕС за етикетиране на различни енергийни продукти, известни още като "таксономия", целят да осигурят златен стандарт за устойчиво инвестиране. Те обаче срещнаха ожесточена полемика миналата година и предизвикаха дебати между членките на Евросъюза.
Някои страни, включително Испания и Дания, твърдяха, че не е достоверно газът, който е изкопаемо гориво, отделящо въглерод, да се обозначава като благоприятен за климата.
Полша и България обаче бяха сред страните членки, които приветстваха правила, подкрепящи инвестициите в газ, които да им помогнат да при отказа от по-замърсяващите въглищни мощности.
Дебатът в ЕС, дали да се използва газ по време на прехода между въглищата и възобновяема енергия, се засили, след като бившият най-голям доставчик на синьо гориво за Европа – Русия намали доставките през миналата година.
Правилата на ЕС не забраняват инвестициите в дейности, които не са обозначени като "зелени", но ограничават кои от тях се приемат за "устойчиви". Така наречената "таксономия на ЕС" е предназначена да направи наистина щадящите климата дейности по-разпознаваеми и привлекателни за инвеститорите.
Междувременно днес "Грийнпийс България" оповести, че ще заведе дело срещу Стратегическата визия за развитие на електроенергийния сектор на България 2023-2053 г.
Екологичната организация внася жалба във Върховния административен съд срещу решението, с което Министерският съвет прие документа, и настоява за отмяната му, посочиха от "Грийнпийс България" на официалната си страница. Сред причините, които активистите посочват, са погрешно интерпретирани данни от анализите на енергийния пазар, цялостна липса на стратегия за развитие на възобновяеми източници и липса на прозрачност.