Дават един месец повече за внасяне на проекти за финансиране
2666 фирми максимум ще могат да поставят слънчеви панели на покривите си с 200 млн. лв. финансиране по една от най-чаканите от бизнеса европейски процедури - за изграждане на ВЕИ за собствено потребление с батерия за съхранение на енергия.
Тя беше отворена от Министерството на иновациите и растежа на 14 февруари, а
срокът за кандидатстване е удължен на три месеца - до 14 май
То ще става единствено онлайн през системата ИСУН.
Разширен беше и обхватът на процедурата. Така по нея може да кандидатстват микро-, малки и средни предприятия - съответно с персонал до 10, 50 и 250 души. Допустими са също дружества със средна пазарна капитализация - с персонал до 3000 души (останалите условия за компаниите и допустимите сектори - виж в инфографиката).
Бюджетът също беше значително увеличен - министерството на иновациите заедно с екипа на вицепремиера Атанас Пеканов го мултиплицира от 20 млн. на 200 млн. лв. Министър Александър Пулев се надява на още по-голямо увеличение след 15 март, когато ще започне предоговарянето на частта “Енергетика” по плана за възстановяване. Усилията се правят заради огромния интерес от страна на бизнеса, който беше показан и по време на обиколката на Пулев в страната. Той се срещна с фирми във всеки един областен град.
130 млн. лв. от предвидените 200 млн. ще бъдат насочени към производствените сектори, а останалите 70 млн. - към тези, свързани с услуги. Всеки проект може да получи между 75 хил. и 1 млн. лв., а процентът на съфинансиране варира от 45% за дружествата със средна пазарна капитализация, и 50% за останалите. Тези проценти
зависят и от региона, в който оперират фирмите
- в Югозападния район те се намаляват съответно с между 35 и 45%, защото това е най-добре икономически развитият регион, в който попада и София.
Предприятията ще трябва да изготвят идеен или технически проект съвместно с лицензиран проектант. В документите трябва да се посочат потребностите на производствата от електроенергия, както и къде ще бъдат изградени новите ВЕИ системи.
Инсталираната мощност не може да надвишава повече от 2 пъти размера на предоставената мощност - съгласно удостоверение за предоставена мощност, издадено от електроразпределителното дружество, или договор за предоставена мощност на кандидата, и не трябвад а е повече от 1 мегават.
В случай че кандидатът упражнява основната си икономическа дейност в повече от една сграда, е допустимо изграждане на отделни фотоволтаични системи.
Локалните съоръжения за съхранение на батерии трябва да са с общ минимален капацитет, равностоен на съхранение с продължителност от поне 1 час за поне 100% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система. Възможно е да се сложат батерии с общ минимален капацитет на съхранение с продължителност от 2 часа за 50% от инсталираната мощност.
Не се допуска финансиране на проекти, които са започнати
преди кандидатстването. А срокът за изпълнение на инвестицията е до 18 месеца, считано от датата на влизане в сила на договора за финансиране.
Произведената енергия не може да се продава в период от 5 години от въвеждане в експлоатация на фотоволтаичната система. Толкова е периодът на устойчивост, в който инвестицията трябва да бъде застрахована срещу кражби, умишлени действия на трети лица, пожар и други природни бедствия и относими рискове.
През всяка от тези 5 години получателите на средствата ще
трябва да предоставят информация за произведената електроенергия
- тя трябва да не е по-малко от 260 киловатчаса на годишна база за всеки киловат инсталирана мощност. При неизпълнение на изискването крайният получател възстановява по 25% от предоставената помощ за всяка година.
Системите ще може да се изграждат единствено върху покриви и фасади на сгради, присъединени към електропреносната, електроразпределителната или затворената електроразпределителна мрежа, както и върху недвижими имоти към тях, разположени в урбанизирани територии.
Условие е и сградата да е изцяло собственост на кандидата, а не да се ползва под наем или на концесия, както и да е въведена в експлоатация към датата на кандидатстване.
Фирмата ще е задължена да предостави за рециклиране или обезвреждане компонентите на фотоволтаичната система и на батериите, когато станат негодни за употреба. В тази връзка всички дейности трябва да са екосъобразни и няма как да са свързани със сметища или инсталации за изгаряне на отпадъци, закупуване на активи втора употреба. Не се допускат и инвестиции във водноелектрически инсталации.