Втори ден вече индустриалните хлебопекарни в РС Македония не произвеждат ял и полубял хляб и рафтовете в магазините останаха празни, съобщават скопските медии.
От 1 март правителството обяви таван на цената за 450 грама за 33 денара /около 1 лв./, като мярката ще важи до края на май. Големите производители пък обявиха, че така ще са на загуба и отказаха да произвеждат бял и полубял хляб. По рафтовете има само диетични хлябове, които са и доста по-скъпи и стигат до около 3 лв.
Хляб има само за ранобудните и то в малките пекарни, които свалиха пък цената на 30 денара. Част от малките магазини доставят белия хляб от малките фурни, но те нямат капацитет да задоволят потребностите, предава "Свободен печат".
Стигнало се е и до резервиране на хляб за следващия ден, защото доставеното количество се разпродавало за два часа. В същото време има голямо търсене на брашно, защото много хора започнали сами да си месят.
„Няма да допусна необосновано увеличение на цените. Измина достатъчно време от приемането на последния пакет от антикризисни мерки за хармонизиране на цените, а помощта от страна на държавата беше навременна и реална. След извършените проверки на Държавната пазарна инспекция, въпреки че производителите на основни хранителни продукти получават субсидиран ток, те не намалиха цените на продуктите си или ги намалиха незначително. Това важи за част от производителите на основни хранителни продукти“, каза премиерът Димитър Ковачевски във вторник. Допълни, че антикризисните мерки не са били приети, за да ударят джоба на гражданите. Част от мерките, насочени към фирмите производители на основните хранителни продукти, са били с цел субсидиите от държавата да позволят да се намалят цените на основните продукти, за да се помогне на гражданите, допълни Ковачевски.