Русия не признава за валиден тавана на цените, наложен от Запада върху износа на руски петрол, заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, след като американски представител по-рано каза, че ценовото ограничение "работи добре", предадоха Ройтерс и БТА.
САЩ бяха един от ключовите архитекти на горната граница, поставена върху цените на руския петрол, която има за цел да намали приходите на Москва, с които се финансира инвазията в Украйна.
"Ние не признаваме и няма да признаем никакво (ценово) ограничение. Ние работим така, че тази система да не накърнява собствените ни интереси", каза Песков.
Икономиката на Русия се оказа забележително устойчива в лицето на строгите западни санкции, но таванът на цените усложни продажбите на руски петрол в световен мащаб.
Междувременно страната, която е източник на около 10 процента от световните доставки на петрол, миналия месец заяви, че ще намали добива си с 500 000 барела на ден през март в отговор на тавана на цените.
Според Амос Хохщайн, специален пратеник на администрацията на американския президент Джо Байдън за международната енергетика, ценовият таван работи. Той твърди, че руският петрол сорт Урал, референтен за Русия, се продава с голяма отстъпка спрямо референтния за Европа сорт Брент.
"Мисля, че красотата на този процес е, че той работи и че руският петрол и руските (петролни) продукти се търгуват под горната граница на цените", каза Хохщайн.
Търговски данни, осигурени от международни аналитични фирми, снощи обаче показаха, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) са получили повече доставки на руски суров петрол.
Това подчертава нарастващото сътрудничество между Русия и най-големите производители на петрол от Персийския залив, каквито са Саудитска Арабия и ОАЕ. Страните от Персийския залив устояха на американския натиск да помогнат за изолирането на Москва, като същевременно изпомпват повече петрол, за да допринесат за заместването на руските доставки.
Не е известно кога точно ОАЕ са започнали да внасят руски суров петрол, но данни от проследяването на морския трафик показват, че обемите са се увеличили след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
От ноември 2022 г. около 1,5 милиона барела руски суров петрол са били доставени в емирствата, които сами по себе си са един от най-големите производители на петрол в света.
Според данни на аналитичната компания "Кплер" (Kpler) първата доставка на руски суров петрол за ОАЕ е била още през 2019 г., но доставките са се увеличили след април 2022 г., след което са задържали достигнатото ниво през месеците между юли и октомври.
Данните на "Рефинитив Еикън" (Refinitiv Eikon) пък разкриват, че първата доставка на руски суров петрол за арабската страна е била през 2022 г., а през април обемите са скочили рязко.
Междувременно и съседката на ОАЕ - Саудитска Арабия, е внасяла значителни количества руски мазут за изгаряне в своите електроцентрали, което й е позволило да освободи повече суров петрол за износ.