Започва подготовката на национален проект за дуално обучение. Това решение бе подкрепено от Националния икономически съвет. Съвещателният орган, в който участват всички работодателски организации, проведе днес заседание, по инициатива на служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, съобщиха от министерството. Сред основните разгледани теми бяха недостигът на кадри и повишаването на тяхната квалификация, конкурентоспособността на българските фирми и мерките на правителството за овладяване на инфлационните процеси.
Целта на разработването на национален проект за дуално обучение е да се предприемат мерки на държавно ниво за по-широко прилагане на тази форма на подготовка, което в дългосрочен план ще подпомогне решаването на проблемите с липсата на работна ръка и квалифицирани кадри.
"Обсъждаме всички държавни предприятия да застъпят ефективно дуалното обучение, като един допълнителен стимул за насърчаването му в цялата страна", обясни министър Никола Стоянов. По думите му в България вече се реализират няколко по-малки проекта в тази сфера, но има нужда от координирани действия на национално ниво, за представяне на дуалната форма на обучение пред учениците и техните родители. "Целта ни е с Министерството на образованието и науката и работодателските организации в срок от около месец, да подготвим цялостна концепция как това да бъде реализирано на практика. След това ще се надяваме за активната ви подкрепа и за реалното стартиране в цялата страна", каза още икономическият министър. Работодателските организации изразиха подкрепа за решението и подчертаха, че това е дълго чакана мярка на национално ниво.
От Министерството на образованието и науката посочиха, че един от проблемите, свързани с квалификацията на кадри, е ограниченият интерес към професионалните гимназии от кандидат-гимназистите. В тази връзка бяха обсъждани и координирани действия с работодателските организации, за да се популяризират възможностите за реализация при различните професии.
По време на заседанието беше дискутирано и действащото законодателство, което регламентира достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни. Работодателите поставиха въпроса за облекчаване на част от административните процедури и премахване на някои ограничения, които съществуват в момента. "Ще работим в посока облекчаване на режима на чуждестранните работници у нас, както и за по-добра информираност за конкретните нужди от работници, защото в момента липсва единен електронен портал, който да предоставя такава информация", посочи още Никола Стоянов.
Националният икономически съвет обсъди и мерките на правителството за намаляване на инфлацията, както и необходимите промени в законодателството за по-облекчен режим за откриване на банкови сметки у нас на компаниите от чужбина, които искат да оперират на българския пазар. Предстои да бъде направен и преглед на законодателството в други европейски държави и да се разработят конкретни предложения.
Това е първо заседание на Съвета, след близо година и половина прекъсване на неговата дейност. По време на срещи с работодателските организации министър Стоянов се ангажира да възстанови дейността на този важен съвещателен орган. Участие в днешното заседание взеха представители на всички ангажирани министерства и работодателските организации у нас.
Темата за дуалното обучение бе във фокуса на разговорите на министър Стоянов с представители на Австрия и Германия през първата половина на февруари и в края на януари. Само за учебната 2022/2023 г. над 1150 български ученици от 30 училища в 15 различни специалности се обучават чрез работа в български предприятия по австрийски проект. Министър Стоянов и посланикът на Австрия Андреа Икич-Бьом посетиха едно от предприятията, включени в програмата за дуално обучение - "Гебрюдер Вайс" (Gebrüder Weiss). Това е най-старата транспортна компания в света, която от 30 години оперира и логистичен център в България. У нас фирмата е и един от основателите на австрийския проект "Дуално обучение в България". Проект GODUAL е част от международната инициатива GO-INTERNATIONAL на Федералното министерство на труда и икономиката и Стопанска камара Австрия. Целта му е чрез по-качествено професионално образование в България да се осигурят необходимите за бизнеса квалифицирани кадри, предаде БТА.
Има все по-голям интерес от германски фирми, които стъпват на нашия пазар, да обучават своите работници в централите си в Германия, стана известно на срещата на министър Стоянов с Юрген Фридрих, изпълнителен директор на Агенцията за икономическо развитие на Германия (Germany Trade & Invest), Михаел Бланк, главен управител на "Синиър екпертен сървис" (Senior Experten Service) и Армин Швимбек, ръководител на отдел "Европа и панаири" в Министерство на икономиката, регионалното развитие и енергетиката на Бавария. След тази среща стана известно още, че се обсъжда и подготовката на общо събитие в България с бизнеса и представители на Германия, Австрия и Швейцария, на което ще бъдат разгледани добрите практики във всяка от тези страни и възможното им приложение в България.