Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за организацията на работа и състава на Консултативния съвет за сътрудничество между държавните органи и лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията, предаде БТА.

С приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход като участници в Консултативния съвет за сътрудничество между държавните органи и лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с петрол и петролни продукти, са добавени и представители на Комисията за защита на конкуренцията и на Държавна агенция "Национална сигурност", а Министерството на икономиката, съответно министърът на икономиката, се заменят с Министерството на икономиката и индустрията, съответно министърът на икономиката и индустрията, предвид актуалната структура на Министерския съвет и правомощията на министъра на икономиката и индустрията.

Приетите промени налагат изменение на съответните текстове в Правилника за организацията на работа и състава на Консултативния съвет за сътрудничество между държавните органи и лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с петрол и неговите производни продукти.

С проекта на Правилник се намалява броят на редовните годишни заседания на съвета от 4 на 2, защото натрупаната практика след влизането в сила на закона е довела до намаляване на неяснотите по неговото прилагане, чието разрешаване да изисква решения на съвета.

В средата на януари парламентът прие на второ четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. В него бе регламентирано създаването на консултативния съвет, в който влизат представители на десет министерства, Комисията за защита на конкуренцията, Държавна агенция "Национална сигурност". Промените бяха внесени от "Демократична България". Измененията дават възможност на държавата да постави под оперативен контрол нефтената рафинерия в Бургас, обясниха тогава вносителите. Обектите на критична инфраструктура, представляващи стратегически обекти, от значение за националната сигурност в сектор енергетика, предназначени за производство, преработка, обработка, съхраняване и пренос на нефт, в това число по тръбопроводи, и на енергийни продукти, подлежат на надзор по реда на този закон от министъра на икономиката и индустрията. Според измененията, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени международни ограничителни мерки, държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола ще става чрез назначаване на особен представител от държавата.