На протеста на зърнопроизводителите на граничния пункт „Йовково” край село Кардам около 100 превозни средства блокираха пътя към границата с Румъния и се образува близо 4-километрова опашка от украински тежкотоварни камиони. На пътя преди граничния пункт се събраха около 30 трактора и 70 леки коли, като в протеста участваха и производители от Южна България - от областите Бургас, Ямбол и Сливен. Протестът в България, който е на две места – на „Дунав мост”, Русе, и Кардам, е в подкрепа на зърнопроизводителите от Румъния, които също блокираха граничните пунктове съответно край Гюргево и Негру вода.

Опашката от украински тирове на ГКПП „Йовково” от месеци е обикновено толкова дълга и в дните без протести, затова протестиращите определиха ситуацията като притеснителна. „Притеснително е, защото складовете ни са пълни със зърно, а вносът върви. След два месеца започва жътвата. Какво ще правим, къде ще прибираме новото зърно?”, питаха протестиращите.

Българските зърнопроизводители поискаха отново и еднакви субсидии за земеделския бранш с другите европейски страни, защото както казаха те, са на един и същ пазар.

Протестът в България срещу безмитния и безконтролен внос на селскостопанска продукция от Украйна се организира от Националната асоциация на зърнопроизводителите, но е подкрепен от представители на други браншове - овощари, зеленчукопроизводители, пчелари. „Донесъл съм любимия си кошер, който ще запалим, за да покажем как в момента изгаря българското пчеларство”, каза пчелар и драсна клечката.

Исканията на протестиращите са насочени към Европейската комисия. „Европейският регламент за внос на стоки от Украйна да се промени така, че да позволява на отделните държави самостоятелно да контролират този внос”, заявиха те.

„Дошли сме да продкрепим протеста, който се организира съвместно със земеделци от Румъния. Настояваме за контролиран внос. Ние работим с разрешени препарати, изпълняваме европейските директиви, а това, което влиза от Украйна, не се знае с какво качество е. А после олиото от украински слънчоглед се продава като българско. И държавата трябва да си изпълнява задълженията. Затова сме тук”, каза Николай Киров – председател на Съюза на зърнопроизводителите-Бругас.

„Пазарът в България е залят от украинска стока, българската продукция стои по складовете, няма нормална цена за продажба. Искаме като решение Европейската комисия да включи в регламента за внос на стоки от Украйна защитни клаузи, които да дадат възможност на европейските държави, през които минава вносът, самостоятелно да решават по какъв начин да контролират този внос, за да не се получава това пренасищане на пазара. По така разписания регламент България няма кой знае колко полезни ходове. Вносът от Украйна е разнообразен – пшеница, царевица, слънчоглед, плодове, зеленчуци, мед, меса, яйца. Пострадали са всички браншове в България. За слънчогледа сме изчислили, че загубата за българските производители е 400 милиона евро. А Европейската комисия ни отпуска 16, 75 милиона евро.Това е подигравка”, заяви Илия Проданов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той беше категоричен, че протестите съвместно с другите пострадали държави ще продължат, ако Европейската комисия не се вслуша в исканията.

„Цялата земеделска общност в България, Румъния, Полша и Унгария застава зад този протест”, каза председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.„Солидарността е за оцеляването на една част от земеделието на Европа. Ние няма да издържим на това, което създадоха в Брюксел – висока себестойност на производството ни и внос на стоки под тази себестойност. Когато цената е под себестойност, не можеш да реализираш произведеното. Огромният проблем в момента е липсата на реализация. В българските складове има стока за над 3,5 млрд. лв. Ако продължим да сме в тази ситуация, със сигурност ще има фалирали земеделци“, добави Жекова.

Снимки – от протеста на ГКПП „Йовково”-село Кардам