Финансовата репутация на Швейцария е заложена на карта заради първото сливане на банки след кризата през 2008 г.

$ 68,9 млрд. са изтеглени от “Креди Сюис” през първото тримесечие на 2023 г., а изходящите потоци продължават, съобщиха западни издания. Сумата представлява около 9% от капитала на финансовото дружество.

Това са първите разкрития за мащаба на стопените активи след сключването на сделката между двете най-големи швейцарски банки. Те подчертават предизвикателството, пред което се изправя Ю Би Ес, подписвайки придобиването на своя основен конкурент. Колосалната сума е доказателство за щетите, нанесени на бизнеса, които принудиха швейцарските регулатори да се намесят.

От “Креди Сюис” посочиха, че отливът на клиенти е бил най-остър именно в дните преди властите да организират спасяването от Ю Би Ес миналия месец. Сега

загубата на активи се е стабилизирала,

но трендът все още не се е обърнал. Очаква се, че това е последният тримесечен отчет на банката със 167-годишна история, тъй като придобиването ѝ е почти завършено.

Репутацията на Швейцария като доверен глобален финансов център особено за ултрабогатите ще зависи от това дали двете банки ще бъдат успешно обединени. Според някои анализатори размерът на стопените активи не е толкова притеснителен. Други обаче бяха категорични: данните са тревожни.

“Способността на “Креди Сюис” да генерира приходи изглежда толкова нарушена, че сделката може да остане пречка за оперативните резултати на Ю Би Ес, освен ако не бъде обявен по-задълбочен план за преструктуриране”, коментира експертът Томас Халет от американската банка KBW.

Активите на водещото подразделение за управление на богатството

се сринаха с 29%

до 565,6 млрд. долара в края на март спрямо същия период миналата година.

Клиентите бързо започнаха да теглят пари от обхванатата от скандали “Креди Сюис” заради пазарните сътресения от колапса на две американски банки - СВБ и Сигничър банк. Това неизбежно разклати финансовата стабилност в Европа.

В спасителния пакет, организиран от швейцарските власти, Ю Би Ес се съгласи да придобие своя основен конкурент срещу 3 млрд. франка в акции - значително под пазарната оценка. С това обаче финансовото дружество се задължи да поеме и загуби в размер на 5 млрд. франка. За да избегне задълбочаване на кризата, Швейцария даде банкови гаранции в размер на 200 млрд. франка. Сливането на двете най-големи швейцарски банки е първото след финансовата криза от 2008 г. и носи значителни рискове за интеграцията на Ю Би Ес.