"Бюджет с 6,4% дефицит трябва да бъде избегнат. Този дефицит трябва да бъде намален". Това заяви пред БНР финансистът Любомир Христов, бивш главен икономист и член на УС на БНБ.

По думите му повечето предложения за такова намаляване имат еднократен ефект. Само след 6 месеца се изправяме пред въпроса за обсъждане и приемане на бюджет за следващата 2024 година, напомни той.

В предаването "12+3"Любомир Христов предложи мярка, която би довела до свиване на бюджетния дефицит с 1,3% от БВП и то не само за текущата година, но и за всяка следваща. По думите му мярката не изисква увеличаване на данъчни ставки и съкращаване на разходи. А тя е:

"От 1 юли 2023 г. да се прекрати отклоняването на значителна част от задължителната осигурителна вноска към универсални и професионални пенсионни фондове, а цялата задължителна осигурителна вноска в размер на 19,8% от осигурителния доход да постъпва във Фонд "Пенсии" на Държавното обществено осигуряване. Съкращаването на бюджетния дефицит, до което това ще доведе, е страничен ефект от основно 2 цели, които биха се постигнали с такава мярка. Първата цел е да се признае и да се коригира провала на допълнителното задължително пенсионно осигуряване в универсални и професионални пенсионни фондове. Вече 20 години работи и доказано се провали това допълнително задължително пенсионно осигуряване. Второ - дългосрочно стабилизиране на бюджета на ДОО и държавния бюджет".

Според финансиста мярката би съкратила 2,1 млрд. лв. годишно. По думите му тази сума ще расте успоредно с нарастването на средния осигурителен доход за страната.

Вече се доказа, че пенсионните дружества не са в състояние да осигурят допълнителни пенсии, а напротив - намаляват пенсионния доход на осигурените в универсални пенсионни фондове, подчерта още Христов. Според него обществото няма нужда от този пенсионен стълб:

"От него печелят акционерите и управляващите пенсионните дружества".

"Трябва да се скъса пъпната връв между частните пенсионни фондове и ДОО. Цялата задължителна осигурителна вноска - във Фонд "Пенсии" на НОИ, а който иска допълнителна пенсия - се осигурява срещу допълнителна вноска", категоричен бе финансистът.