Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) повиши прогнозите си за икономическия растеж на Гърция през 2023 г., както и на целия регион на Югоизточна Европа. Това се посочва в новия доклад на организацията за Регионалните икономически перспективи, публикуван днес на сайта ѝ.

Очаква се темпът на растеж на гръцката икономика да нарасне до 2,4 на сто през текущата година и 2,3 на сто догодина. Спрямо февруари прогнозата за икономическия растеж е увеличена с 0,9 процентни пункта, а за догодина е понижена с 0,7 процентни пункта.

Прогнозите на ЕБВР за 2023 г. съвпадат с пролетните прогнози на Европейската комисия, обявени вчера. Според ЕК обаче догодина икономическият растеж на Гърция ще бъде 1,9 процента, пише БТА.

„Силното икономическо възстановяване след пандемията продължи и през 2022 г., но се забави през втората половина на тази година“, пише в доклада на ЕБВР, цитиран от гръцкото икономическо издание „Икономикос Тахидромос“. Според него през първите шест месеца на миналата година БВП е нараснал с повече от 8 процента на годишна база благодарение на увеличеното частно потребление, повишените държавни разходи и високия ръст на износа. Туризмът в страната също се е представил „изключително добре“ през 2022 г., като постъпленията от чуждестранни туристи почти са достигнали нивата отпреди пандемията през 2019 г. – рекордна година за разходите за туризъм.

От друга страна обаче банката вижда влошаване на нагласите на потребителите и производителите особено през втората половина на 2022 г., което е допринесло за рязкото понижение на растежа през третото тримесечие – период, в който „несигурността и сътресенията са засегнали енергийните пазари по света, а икономиката на еврозоната се е забавила значително“. Общият темп от 5,9 процента, с който гръцката икономика приключи миналата година, беше малко по-висок от очаквания, пише в заключенията на ЕБВР.

Що се отнася до началото на тази година, банката отбелязва, че показателите за промишленото производство и бизнес климата са предимно положителни.

По отношение на инфлацията в анализа се подчертава, че показателят бързо се понижава. След като през 2022 г. е имало момент, в който е инфлацията е достигнала 12 процента, през март тази година тя е спаднала до 5,4 на сто (като се има предвид, че когато докладът е бил изготвен, в него не са били включени данните за април, когато потребителските цени са спаднали още повече – до 3 на сто).

Гръцкото правителство е реагирало на енергийната криза с мерки за подкрепа, които представляват значителни фискални разходи, но бюджетът е на път да се върне към първичен излишък през 2023 г. Държавният дълг продължава да бъде най-високият в Европа като процент от БВП, но през последните две години той рязко е намалял – от над 200 на сто (в края на 2020 г.) до около 170 на сто в края на 2022 г., в резултат на високия номинален растеж на БВП и мерките за по-нататъшно намаляване на дълга. Въпреки че икономиката се забавя, цялостната краткосрочна перспектива остава положителна, според ЕБВР.