Европейският парламент е отложил планирано гласуване за одобряване на новите цели на ЕС за възобновяема енергия, след като Франция и други страни са се противопоставили в последния момент на закона миналата седмица според вътрешен имейл, видян от "Ройтерс".
Гласуването в парламентарната енергийна комисия трябваше да се състои във вторник. В имейла се казва, че то е отложено за юни, без да се посочва дата.
Европейският съюз се опитва да завърши ключов стълб от своята програма за климата - закон, съдържащ обвързващата цел ЕС да получава 42.5% от енергията си от възобновяеми източници до 2030 г., предаде "Дневник".
Но законопроектът срещна късна съпротива. Дипломатите от страните от ЕС трябваше да изразят одобрението си за закона миналата седмица, но дискусията беше отложена, след като Франция и други страни казаха, че няма да го подкрепят.
Парламентът трябваше да проведе първо гласуване във вторник, последвано от окончателно гласуване през юли. Отлагането рискува да отдалечи одобрението на политиката до септември, след лятната ваканция на евродепутатите.
Одобрението на закона от Европейския парламент и държавите членки се смяташе за формалност, след като по-рано тази година преговарящите от двете страни се споразумяха за това, което трябваше да бъде окончателна сделка.
Но Франция беше недоволна от крайния резултат. Париж иска повече признание в закона за нисковъглеродната ядрена енергия и казва, че правилата дискриминират водорода, произведен от ядрена енергия, като не позволяват на страните да отчитат това нисковъглеродно гориво към целите за възобновяеми горива за индустрията.
Други държави, включително България, Румъния и Полша, също не бяха доволни от правилата поради редица причини, включително че някои столици смятат целите за прекалено амбициозни.
Говорител на Швеция, която е ротационен председател на ЕС, каза, че се водят преговори за разрешаване на спора.
Но други страни са нетърпеливи след това, което някои дипломати описаха като "изненадващо" задържане на един от основните инструменти на блока за борба с климатичните промени.
"Нивото на разочарование наистина е изключително високо. Франция винаги иска повече", каза дипломат от ЕС.