Финансиране на стойност около 450 млн. долара ще бъде предоставено на малки и средни предприятия и промишлени компании в Турция в рамките на проект за "зелена промишленост", заяви министърът на промишлеността и технологиите Фатих Каджър, цитиран от електронното издание "Хюриет дейли нюз".

Финансирането ще подкрепи малките и средни предприятия за инвестиции в енергия от възобновяеми източници и зелена трансформация, както и за научноизследователски и развойни дейности, насочени към кръговата икономика и намаляването на въглеродните емисии, поясни Каджър, като отбеляза, че проектът се изпълнява съвместно със Световната банка.

"Целта ни е да подготвим турската индустрия, на която се падат 90 процента от износа на страната, за механизма на Европейския съюз за корекция на въглеродните емисии на границите. В същото време това ще помогне на Турция да се доближи до целта за нулеви нетни въглеродни емисии съгласно Парижкото споразумение за климата, което турският парламент ратифицира през 2021 г.", каза министърът.

Повече от 40 процента от износа на Турция е предназначен за държавите членки на ЕС, допълва БТА.

На 2 юни Управителният съвет на Световната банка одобри финансирането в размер на 450 млн. долара за проекта за зелена индустрия на Турция. 250 милиона долара от тези средства ще бъдат насочени към Организацията за развитие на малките и средните предприятия в Турция, за да им помогне да подобрят ефективността на ресурсите си и да намалят въглеродните емисии. Отделно, 175 млн. долара ще отидат в Съвета за научни и технологични изследвания в Турция (ТЮБИТАК), за да насърчи дейностите за зелени иновации на турските предприятия, изследователски институции и университети, съобщи банката. Останалите 25 млн. долара ще бъдат използвани за координиране на дейностите по проектите и за полагане на институционални основи за изпълнението на националната програма за зелен индустриален преход.

Проектът ще бъде насочен към хиляди промишлени предприятия за намаляване на въглеродните емисии чрез инвестиране в слънчева енергия за собствено потребление, разработване и прилагане на планове за зелен преход за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на ресурсната им ефективност, с акцент върху ефикасността на управлението на енергията, водата и отпадъците, заяви Световната банка.