В Добруджа жътвата на пшеница ще започне в началото на юли, каза проф. Иван Киряков на традиционния Ден на отворени в врати в Добруджанския земеделски институт-Ген.Тошево. Много райони в Добричка област са силно засушени – особено крайморските общини Шабла, Каварна, Балчик. В тези райони са паднали много малко валежи.

”Около 1-2 юли ще започне разжънване в Добричка област особено там, където посевите са нападнати от жълта ръжда – най-вече в района на Шабла. От болестта са нападнати посевите във всички крайморски общини – Шабла, Каварна, Балчик, както и община Ген. Тошево. В такива полета се очакват около 30 процента по-ниски добиви. Виждат се и побелели полета, нападнати от фузариоза”, добави той. Площите в Добричка област, засети в пшеница са около 1,2 млн. дка и около 60 000 дка ечемик, по данни на областната дирекция „Земеделие”. „От новата реколта пшеница очакваме за Добруджа среден по около 500 кг от декар. Ще има и полета, където добивът ще стигне до 900 кг. Но в много други посеви добивът ще е около 450 кг максимално. Такъв добив не покрива себестойността в никакъв случай”, зояви проф. Киряков

Държавният земеделски институт представи през зърнопроизводителите и представители на агробанша 17 сорта пшеница, които са в производство,и от тях ще се продоставят базови семена за есенната кампания. Тук влизат и 2 сорта ечемик, 3 сорта тритикале и 11 сорта обикновена зимна пшеница и 1 сорт твърда пшеница. Представени са още 25 сорта зърнено-житни култури, които са признати през последните две години или са в процес на изпитване. Това са по 4 „кандидат-сорта” ечемик и тритикале, останалите сортове са пшеница. „С тези сортове се представя на практика новият екип на отдел „Слелекция на зърнено-житните култури. Представяме и 4 сорта фасул, сред тях и „Пинто”- пъстър боб, привлекателен за ресторантьорите”, добави проф. Киряков.