Британското правителство е подложено на засилващ се натиск, за да помогне на домакинствата в затруднено положение, като министърът на финансите в сянка Рейчъл Рийвс (от опозиционната Лейбъристка партия - бел. ред) на страната дори предупреди за настъпваща "ипотечна катастрофа“, тъй като милиони са изправени на ръба на несъстоятелността, пише Си Ен Би Си.
Централната банка на Обединеното кралство - "Банк ъв Ингланд" (Bank of England/BoE) реши миналата седмица да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта до 5 процента - по-голямо увеличение, отколкото мнозина очакваха, като след 13-ото поредно повишаване лихвеният процент достигна най-високото си ниво ниво от 2008 година, предаде БТА.
Изненадващият ход, който има за цел да намали инфлацията, ще засегне милиони получатели на жилищни кредити, тъй като лихвите по много ипотеки във Великобритания са пряко свързани с основния лихвен процент на централната банка. Очаква се по-високите разходи за обслужване на ипотеките да се прехвърлят и върху наемателите, допълват от Си Ен Би Си.
Изследване на независимата анализаторска организация Национален институт за икономически и социални изследвания (NIESR), изчисли, че последното увеличение на лихвения процент от "Банк ъв Ингланд" ще доведе до изчерпване на спестяванията на 1,2 милиона домакинства в Обединеното кралство (4 на сто от домакинствата в цялата страна или 1 на всеки 25) до края на годината поради по-високите ипотечни вноски. Това би увеличило дела на неплатежоспособните домакинства до близо 30 на сто (приблизително 7,8 милиона), посочиха от организацията миналата седмица, като най-силно въздействието ще бъде усетено в Уелс и Североизточна Англия.
"Увеличаването на лихвените проценти до 5 на сто ще тласне милиони домакинства с ипотеки към ръба на несъстоятелността", каза Макс Мозли, икономист в Националния институт за икономически и социални изследвания. "Никой кредитор не би очаквал едно домакинство да издържи шок от такъв мащаб, така че правителството също не би трябвало да го прави", каза той.
Финансовият министър на Обединеното кралство Джереми Хънт се срещна в петък с големи банки и компании от имотния и строителния сектори, за да обсъдят задълбочаващата се ипотечна криза в страната.
Хънт каза, че с банките, ипотечните кредитори и Службата за финансов контрол (FCA) са били договорени три мерки, като сред тях са временна промяна на ипотечните условия и обещание, че кредитните рейтинги на потребителите няма да бъдат засегнати при спор с техния кредитор.
Министърът каза още, че за тези, които са изложени на риск да загубят дома си, кредиторите са се съгласили на 12-месечен гратисен период, преди да бъде постановено принудително освобождаване на имота.
"Тези мерки трябва да осигурят спокойствие на хората, които се тревожат заради високите лихвени проценти, и подкрепа за тези, които наистина изпаднат в затруднение", каза Хънт.
"Няма да променим решимостта си, защото знаем, че намаляването на високата инфлация в нашата икономика е единственият начин, по който в крайна сметка можем да облекчим натиска върху семейните финанси и бизнеса“, добави той.
Премиерът на Великобритания Риши Сунак призна малко след повишаването на лихвения процент на "Банк ъв Ингланд", че мисията на правителството да намали наполовина инфлацията до около 4 на сто до края на годината е станала по-трудна.
"Винаги съм казвал, че това ще бъде трудно – и то очевидно стана по-трудно през последните няколко месеца – но е важно да го направим", каза Сунак. "Правителството ще остане непоколебимо в курса си и ще се придържа към плана си", добави той.
Гуверньорът на "Банк ъв Ингланд" Андрю Бейли каза преди решението на банката, че повишаването на лихвените проценти е необходимо, за да продължи борбата срещу задържащата се на високо равнище инфлация.
Официалните данни, публикувани преди срещата на институцията, показаха, че годишната инфлация е нараснала с 8,7 на сто през май, надхвърляйки очакванията.
"Предстоят много ипотечни проблеми и голяма част от тях ще се появят по време на подготовката за изборите през 2024 г.", каза Торстен Бел, главен изпълнителен директор на "Резолюшън фундейшън".