Китайската компания Би Уай Ди (BYD) е предложила инвестиция от 1 милиард долара за производството на електрически автомобили и батерии в Индия в партньорство с местна компания. Това заявиха пред Ройтерс трима информирани източници.
Би Уай Ди и частната компания от индийския град Хайдарабад "Мега енджиниъринг енд инфръстракчърс" (Mega Engineering and Infrastructures) са депозирали предложение до индийските регулаторни органи за създаването на съвместно предприятие за електрически превозни средства. Това съобщиха източниците, пожелали анонимност заради частния характер на заявката.
Дългосрочният план предвижда цялата гама електрически автомобили на Би Уай Ди да се произвежда в Индия – от хечбековете до луксозните модели, каза един от тримата източници.
Би Уай Ди, най-големият световен производител на електрически и хибридни превозни средства, не коментира информацията.
Компанията заяви по-рано, че планира производство в Индия, която в момента е третият най-голям автомобилен пазар в света.
Индийските министерства на търговията и тежките промишлености не коментираха новините.
Би Уай Ди залага на Индия като част от бързото си глобално разширяване, за да се конкурира с "Тесла" (Tesla), която все още е начело в продажбите на електрически превозни средства.
Ако инвестицията в Индия бъде одобрена, тя ще осигури на Би Уай Ди присъствие на всички големи глобални автомобилни пазари с изключение на САЩ.
"Тесла" поднови неотдавна преговорите с индийското правителство, след като миналата година спря плановете си за влизане на тамошния пазар, след като не успя да си гарантира по ниски данъци върху вноса на превозни средства.
Би Уай Ди вече инвестира 200 милиона долара в Индия, където продава електрическия високопроходим автомобил "Атто 3" (Atto 3) и електрическия и6 (e6) на корпоративни автопаркове и планира да пусне първия си луксозен електрически седан "Сийл" (Seal) тази година.
Все още не е ясен общият производствен капацитет, предложен от Би Уай Ди .
Инвестиционното предложение на Би Уай Ди и "Мега" включва и разполагането на станции за зареждане в Индия и строителството на центрове за научноизследователска дейност.