Планирани са дори фотоволтаици, под чиято сянка да се увеличава добивът на реколтата, и проект за виртуални централи

Токът в България след 2038 г. да се произвежда от ВЕИ, ядрени мощности и водород. Това е предвидено в териториалните планове за справедлив преход на трите въглищни региона. Изготвянето им е условие за получаване на 1,15 млрд. евро от ЕС по Механизма за справедлив преход. Поради това Стара Загора, Перник и Кюстендил ще трябва да се сбогуват с въглищата и тецовете, които правят ток от тях.

Трябва да използваме по най-добрия начин европейските инвестиции и да ги съчетаем с частни, заяви в сряда след заседанието на кабинета премиерът Николай Денков. Така районите, засегнати от енергийния преход – Стара Загора, Перник и Кюстендил, не просто щели да продължат своето съществуване, а да се превърнат в икономическото сърце на България.

До 2030 г. производството на ток от тецовете, които ползват въглища, трябва да се свие от 8 на 2 тераватчаса. А от целия Маришки басейн с мините и четирите централи до същата година

ще бъдат освободени 12 000 души,

а от 2038 г. - още 15 000,

и за тях ще се търси друга работа.

В замяна на въглищните централи ще се изграждат ВЕИ, системи за съхранение и нови ядрени мощности. Предвижда се още тази година да бъде създадено държавно предприятие “Конверсия на въглищните региони”, което да се занимава в рекултивацията на мините. Това е дълготрайна дейност, която можела да осигури заетост и там да се наемат част от съкратените хора.

На тези терени ще бъдат изградени големи фотоволтаични паркове. На земите на “Мини Марица-изток” можело да са 15-20 гигавата. Допуска се

токът на част от тях да се използва за

производство на водород

чрез електролиза. Както и да има системи за съхранение на електроенергията им.

Възобновяемите източници във въглищните региони ще се изграждат по опростени процедури. За всички области се предвижда привличане на инвеститори. Те трябва да отговарят на определени изисквания, сред които опит в проекти за над 500 млн. евро, да са експлоатирали мощности за производство на ток от ВЕИ с повече от 1 гигават или с нови технологии за зелен водород.

Предвижда се изграждане на индустриална

зона в комплекса “Марица-изток”,

предприятия за производство на батерии, на електролизьори за водород, както и на различни компоненти за зелена енергия, термопомпи и други.

Има и иновативни предложения като агрофотоволтаици, при които от сянката им да се увеличава добивът на реколтата.

Друго намерение е пилотен проект за виртуална централа. Това означава например хиляди електромобили, бойлери и всякакви уреди да бъдат включени в система и да може тяхната мощност да се намалява или увеличава според нуждите на електроенергийния оператор.