След двучасов диалог не успяхме да стигнем до съществени решение, но наистина наличностите от слънчоглед в складовете зависи от реализацията на олиото на пазара. В момента се оказва, че има твърде много олио в складовете на преработвателите и те нямат възможност да изкупуват всичкия слънчоглед. Ще видим какво ще стане след 15 септември и дали ЕС ще удължи забраната за внос на определени стоки от Украйна, сред които попада и слънчогледа. Тогава ще видим какво ще стане. Това каза след срещата си с производители и преработватели на слънчоглед и зърнопроизводители министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на брифинг в аграрното ведомство.
"Олио има и слънчоглед има. Български са и с добро качество", посочи Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).
Председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев заяви, че продължават да настояват за премахване на забраната като непазарна практика, но позицията на зърнопроизводителите е да продължават да настояват за обратното.
Според участниците в срещата разговорът е бил ползотворен, пише БТА. Те ще се съберат отново в средата на септември, когато приключи прибирането на новата реколта.
Очакванията на производителите са тазгодишните добиви да са около 2 млн. тона, което е предостатъчно за българското потребление.
В момента в складовете има преходен остатък около 600 000 тона.