Вътрешното потребление е основният двигател

Независимо от забавянето, което отбелязват напоследък икономиките на страните - членки на ЕС, а и на България, през третото тримесечие у нас все още има ръст на брутния вътрешен продукт от 1,7%, съобщи във вторник НСИ. Спрямо предходното тримесечие нарастването обаче е само 0,4%.

Това са първите експресни оценки, които се правят около 40 дни след приключване на периода, за който се отнасят. Възможно е по-късно цифрите да се коригират, тъй като ще има по-точни данни за износа и за вноса.

България се оказва на пето място в ЕС по ръст на икономиката през третото тримесечие

По-висок ръст от нашия отбелязват само Кипър, Румъния, Испания и Португалия.

Произведеният в страната брутен вътрешен продукт през месеците от юли до септември е на стойност 47,7 млрд. лв. по текущи цени, отчита статистиката.

В него с най-голяма тежест е потреблението - близо 78%, а около 18% заемат инвестициите. Превишението на износа на стоки и услуги над вноса възлиза на близо 2 млрд. лв., или около 4% от БВП.

Вътрешното потребление, което

в момента се оказва основен двигател на икономиката,

се увеличава в реално изражение с 6,1% на годишна база и дори се засилва в сравнение с предходните тримесечия. Най-вероятно това се дължи на факта, че инфлацията се свива, независимо че все още е сред най-високите в ЕС. Последно обявената инфлация - за септември, бе 7,5%, докато в повечето страни членки, особено тези от еврозоната, тя е в рамките на процент-два, а в някои има дори дефлация. В същото време обаче

годишният ръст на заплатите я превишава,

а заложеното в бюджета за идната година нарастване на средната заплата също ще е с няколко процентни пункта над прогнозната инфлация. Догодина тя ще падне до 5%, а в края на 2024-а - и до 4%.

Друг компонент на икономиката, който показва добри данни за третото тримесечие, са инвестициите в основен капитал. Те се засилват и

отчитат ръст от 9,4% в сравнение с година по-рано

Най-съществената причина за това обаче е, че сравнението се прави с твърде ниска база, характерна за последните години, когато инвестициите се бяха свили до минимум.

Данните са едни от най-лошите за последните години, като се изключат тези по време на пандемията и през 2021 г., когато имаше и тримесечия със спад на икономиката. В момента цялата икономика на Евросъюза показва стагнация и обвързаната с тези страни икономика на България няма как да направи изключение.