Временната парламентарна комисия по споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна енергийна комисия "Боташ", подписано на 3 януари 2023 г. в София, прие вътрешните си правила за работа на днешното си първо заседание. До четвъртък членовете на комисията ще изпращат предложения за изискване на информация и документи, свързани с работата й. Депутатите ще изпращат и въпроси до институциите, свързани със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ". Председателят на комисията Жечо Станков каза, че между 15 и 20 януари ще се изиска от институциите да предоставят нужната на комисията информация, защото се предполага, че обемът й че няма да бъде малък.
Жечо Станков припомни, че Народното събрание дава мандат на комисията да заседава един месец, като до края на тази седмица да се предложи този срок да бъде удължен. Членовете на комисията решиха комисията да работи 3 месеца. За целта председателят на временната комисия ще направи процедурно предложение в пленарна зала да се удължи работата на комисията.
Със 171 гласа "за", 34 "против" и двама въздържали се парламентът реши да бъде създадена временна комисия във връзка със споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската енергийна компания "Боташ". Предложението бе на ПГ на "БСП за България". Тя ще е съставена от 12 души, по двама от всяка парламентарна група. Тогава депутатите решиха временният орган да работи един месец и трябва да изясни и анализира условията по споразумението и неговия ефект за енергийната система на България, както и сключените договори за доставка на газ в България през последните две години. За председател беше избран Жечо Станков от ПГ на ГЕРБ-СДС, предаде БТА.
От ГЕРБ-СДС в състава на временния орган, освен избрания за председател Станков, влиза и Александър Ненков. ПП-ДБ ще бъдат представени от Радослав Рибарски и Венко Сабрутев, "Възраждане" - от Йордан Тодоров и Димитър Гюрев, ДПС - от Рамадан Аталай и Хамид Хамид, "БСП за България" - от Борислав Гуцанов и Драгомир Стойнев, а "Има такъв народ" - от Павела Митова и Александър Вълчев.