От 1 януари т.г. в България вече не може да се проектират и да се строят сгради, които не са с близко до нулево енергийно потребление. Това предвижда промяна в наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите. Тя е факт от 2022 г., но влиза в сила сега.
Наредбата важи за всички видове сгради - жилищни, къщи, офисни, производствени, за културни дейности и т.н.
Такъв вид потребление не означава, че сградата изобщо не се отоплява или охлажда, а че има определен лимит, в който трябва да се събере. За жилищните блокове например той се движи от 180 до 435 киловатчаса на квадратен метър годишно потребление в зависимост от това какъв е енергийният клас на сградата.
Намаляването на потреблението се постига най-вече със саниране.
Друго изискване към сградите с близко до нулата енергийно потребление според директивата е значителна част от енергията за тяхното отопление и охлаждане да идва от възобновяеми източници на енергия на мястото на сградата или в близост до нея. През декември регионалното министерство направи промени в наредбата за проектиране на сградите, като според тях този дял трябва да е минимум 15%. Но се допуска преходен период до края на 2027 г. за районите, в които има централизирано топлоснабдяване, където това изискване няма да важи, ако е предвидено сградата след построяването си да се присъедини към мрежата. След тази дата обаче и в такива населени места, каквато е например и столицата, поне 15% от енергията в новите сгради трябва да идва от зелени източници.
Всичките изисквания се отнасят само за сградите, които тепърва ще се проектират и строят. В заварено положение се оказват не само съществуващите, но и тези, които вече са проектирани и са получили разрешение за строеж, но тепърва ще започнат да се изграждат.
Новите стандарти се очаква да оскъпят строителството на жилища.