По него ще се пренасят 10 млрд. куб. през мрежите на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова
Към меморандума за вертикалния газов коридор днес се присъединиха Украйна, Молдова и Словакия. Страните подписаха Меморандум за разбирателство в Атина в рамките на министерска среща на групата на високо равнище за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа (СЕЅЕС).
Меморандумът за разбирателство затвърждава интензивното сътрудничество, развивано от операторите на газопреносни системи за природен газ и втечнен природен газ от Гърция (DESFA и Gastrade), България (ICGB, "Булгартрангаз"), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ) и Словакия (EUStream), Молдова Молдова (Vestmoldtransgaz). Реализирането на вертикален коридор за двупосочен пренос на допълнителни количества газ от Юг на Север, чрез газопреносните мрежи на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова ще допринесе за гарантиране на енергийната сигурност в по-широкия регион.
„С присъединяването на Украйна, Молдова и Словакия проектът за вертикален газов коридор се утвърждава като стратегически маршрут за пренос на допълнителни обеми втечнен природен газ за региона". Това каза изпълнителният директор на „Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на подновяването на Меморандума по инициативата.
Припомняме, че през месец ноември 2023 г. в София, по покана на „Булгартрансгаз", се проведе среща на страните по меморандума, в рамките на която бе инициирано присъединяването и на Украйна, Молдова и Словакия.
В рамките на днешното събитие операторите на газопреносни мрежи се срещнаха с комисаря по енергетика на Европейския съюз Кадри Симсон и обсъдиха напредъка по вертикалния коридор. Тя изрази подкрепа към инициативата и присъединяването на новите участници.
„България е стратегически разположена по маршрута на вертикалния коридор и е ключът за успеха на инициативата. Стремим се максимално да използваме съществуващата инфраструктура и с целеви инвестиции да повишим капацитетите, за да осигурим необходимите допълнителни потоци на природен газ към Унгария, Словакия, Украйна и Молдова", каза Малинов по време на срещата с комисар Симсон.
Приключилата през есента на 2023 г. необвързваща фаза на пазарния тест показа потребността на пазара от значително увеличение на входния капацитет от Гърция към България и на изходния към Румъния. По време на срещата на операторите в Атина бяха обсъдени детайли по конкретните проектни предложения за увеличаване на преносния капацитет в точките за междусистемно свързване.
За ускорената реализация на проектите по вертикалния коридор и за запазване на ценовата конкурентност на маршрута е необходима значителна финансова подкрепа от страна на държавите и Европейския съюз, коментират от "Булгартрансгаз"
Разширяването на вертикалния газов коридор засилва ключовата регионална роля на газопровода IGB (българо-гръцката газова връзка), коментират от компанията оператор "Ай Си Джи Би". Плановете за разширяване на капацитета на интерконектора до 5 млрд. куб. м годишно ще бъдат от голямо значение, за да може да се пренасят 10 млрд. куб. м годишно втечнен природен газ от терминалите в Гърция и каспийски газ през Южния газов коридор, достигайки до Молдова, Украйна, Унгария и Словакия.
"В момента газопроводът IGB оперира с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно, но предвид динамиката в региона и търсенето на пазара вече работим по разширяването на този капацитет, за да достигне 5 млрд. куб. м годишно. Това ще бъде от огромно значение, за да се позволи вносът на по-големи количества втечнен природен газ от юг чрез IGB и чрез Трансбалканския газопровод, за да достигне и до пазарите на Молдова и Украйна, Унгария и Словакия", заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. Според тях с тази стратегическа стъпка вертикалният газов коридор се превръща в по-конкурентен коридор за европейските потребители, като засилва енергийната независимост на Европа и диверсификацията на доставките.
Като следващи стъпки всички оператори на преносни системи се договориха да проведат едновременно през юли 2024 г. - една година по-рано от предвидения график, обвързващ пазарен тест за разпределение на капацитета в съответните точки за междусистемно свързване. Въз основа на изразения пазарен интерес ще бъдат придвижени проекти за разширяване на капацитета.