„Няма по-добра алтернатива на батериите за електрически автомобили „произведени в Китай“, коментира корейска икономическа медия, представяйки трудностите, пред които са изправени корейските автомобилни компании в сектора, предава Радио Китай. Тъй като правителството на САЩ продължава да увеличава мерките за контрол върху износа за Китай, корейските автомобилни компании, които силно разчитат на китайски материали за батерии, срещат особени трудности. В резултат на това те вече многократно призовават американските власти да облекчат ограничения върху Китай и да им позволят да закупуват ключови материали за своето производство.

Пред същото предизвикателство е изправена и известната американска компания „Тесла“. Компанията имаше изключителни трудности в производството на батерии за своя нов модел Tesla Cybertruck, като заради това се наложи тя да се обърне за подкрепа към китайски производители.

Компании от целия свят, от Америка до Южна Корея, от правителствени органи до представители на частния бизнес, показват чрез своите действия, че на практика развитието на зелени превозни средства с нови енергийни източници е невъзможно без участието на Китай. Последните данни, публикувани от китайското Министерство на промишлеността и информатизацията, показват, че през 2023 г. кумулативният износ на електрически батерии на Китай достига 127,4 гигаватчаса, с 87,1% растеж на годишна база, а размерът на пазара е сред първите в света за вече седем последователни години. Сред тях най-големият износен пазар е Европа, следвана от Съединените щати и Югоизточна Азия.

През последните години правителството на САЩ издигна „висока стена" срещу китайските енергийни батерии чрез политическа намеса и търговски бариери, опитвайки се да ограничи развитието на нововъзникващите индустрии в Китай. Фактите доказват, обаче, че политическата власт не може да победи правилата на пазара. „Блумбърг“ смята, че без Китай няма да има „американски" електрически превозни средства и Съединените щати трябва да „поддържат смирение“ в тази област.