Министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов обяви по време на съвместно заседание на парламентарните икономическа и енергийна комисии, че до 15 февруари ще обяви вноската по Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, която "Лукойл" предстои да преведе за януари във Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Вноската за декември, която "Лукойл" трябва да направи, е 69,9 млн. лева. Към момента сумата, която е внесена във фонда, е по-малко, каза министърът.

Председателят на Фонда Диан Червенкондев, който присъства на съвместното заседание, посочи, че компанията е била уведомена, че има разминаване в декларираното като стойност задължение към Фонда спрямо определеното от министъра на икономиката и писмено е била поканена да предекларира вноската и в максимално кратък срок тя да бъде внесена. Досега това не се е случило, а до края на януари няма и подадена нова декларация, каза Червенкондев. В този период от компанията обжалват заповедта на министъра пред Върховния административен съд (ВАС), като на 9 февруари ВАС се произнася, че не удовлетворява искането за спиране на предварителното производство на тази заповед, обясни председателят на Фонда. По указания на Националната агенция за приходите от Фонда са уведомили "Лукойл", че административното производство стартира и компанията може в 14-дневен срок да плати дължимата такса, определена от икономическия министър, с вече изчислените законоустановени лихви. Очакваме този 14-дневен срок да приключи, ако това не се случи, ще издадем акт за установяване на тези задължения и ще ги предадем на НАП да предприеме действия по събирането им от сметка на Фонда, каза Червенкондев, цитиран от БТА. 

На 9 февруари Върховният административен съд отхвърли искането на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД за спиране на изпълнението на Заповед № РД-16-33/15.01.2024 г. на министъра на икономиката и индустрията, свързана със Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт (ЗКРПТ). Определението по административно дело № 1239 от 2024 г. подлежи на обжалване с частна жалба пред петчленен състав на ВАС. Делото предстои да се разгледа по същество. На 15 януари от министерството съобщиха, че със заповед на министъра на икономиката и индустрията вноската на "Лукойл" по чл. 1 от Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт за месец декември 2023 година е в размер на 69 904 372 лева. През втората половина на януари председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски заяви, че "руската компания "Лукойл" за пореден път демонстрира незачитане на решенията на българския парламент и законите на страната, като е внесла 25 милиона лева по-малко за декември във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", от който се компенсират разходите на хората за транспорт". Според Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт бе изчислено, че до днешна дата "Лукойл" трябва да внесе около 70 милиона лева за декември, а са внесени едва 45 милиона, посочи тогава Пеевски.

В средата на януари правителството одобри Програма за финансова подкрепа на физически лица за транспорт. Тя е разработена от Министерството на труда и социалната политика и Министерството на икономиката и индустрията, в изпълнение на Закона за компенсиране на разходите на потребителите на транспорт. В него е регламентирано, че събраните във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" месечни вноски върху нефтопродукти, произведени в България от суров нефт с произход от Русия, ще се разходват за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт по ред и условия, определени с постановление на Министерския съвет. С изпълнението на програмата се очаква около 300 000 семейства с деца от уязвимите групи да получат компенсация в размер до 300 лева. Средствата ще бъдат изплатени от Агенцията за социално подпомагане по служебен път на семейства, които в периода от 1 декември 2023 г. до 29 февруари 2024 г. получават месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.

(следва)