Харта за устойчив туризъм ще дава визията и принципите на туристическия сектор как да превърне България в целогодишна туристическа дестинация.
Тя беше подписана от всички заинтересовани лица в сектора, екоминистерството и министерството на туризма на официална церемония днес.
Хартата има характер на етичен кодекс. Отворена е за подкрепа от всички заинтересовани страни – местни власти, институции, представители на бизнеса и гражданското общество. Целта е тя да се превърне в своеобразен зелен етичен код за всички, които работят за развитието на устойчив туризма в България.
Хартата предлага цели, принципи и ценности, които да обединят в обща посока усилията на хората от туристическия бранш и подкрепящите ги институции: за утвърждаване на страната като туристическа дестинация с характерна идентичност; за устойчиво развитие на регионите чрез разумно използване на ресурсите и щадяща природата туристическа инфраструктура; чувствителност към опазването на природното и културно-историческото наследство; полза за местните общности; подобряване на достъпността до дестинациите с обществен транспорт.
"Това е една интересна история, която започна преди 11 години, която не просто инициирахме, но и основата на самата харта беше готова. Тогава бях министър в служебното правителство и онова, което ни тласна в тази посока беше казуса Пирин и ски курортите там. Дадохме си сметка, че един от проблемите на Банско е, че самият процес на планиране, договаряне между общини, бизнес, спортисти и т.н. е дълбоко нарушен", разказа екоминистърът Юлиян Попов откъде е тръгнала идеята.
"Някой решава някъде да изгради нещо, за някой, който си няма на представа, че това ще бъде там", даде пример той защо е трябвало да се помисли за създаването на подобна инициатива.
По думите му хартата не е на министерството, те са само модератори.
"Ние ще работим по-добре, когато знаем, че обществото, бизнеса, общините общуват по-добре и се съобразяват с устойчивостта на туризма", каза още Попов.
"Хартата за устойчив туризъм в България е една чудесна платформа за това местният, регионалният, туристическият бизнес у нас, институциите и НПО-тата да се обединят в каузата на министерството - България целогодишна туристическа дестинация осъществяваща устойчив и отговорен туризъм", добави и заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.
Представителите на туристическия бранш също благодариха за инициативата и изразиха своята надежда чрез хартата в бъдеще да може да се опази природата, защото туризмът е най-важният сектор за развитието на България.