В момента сме в период на драматични структурни промени в областта на отбраната и отбранителната индустрия. Това каза заместник-началникът на отдел "Европейски фонд за отбрана" Кръстьо Преславски по време на Националния информационен ден по въпросите на Европейския фонд за отбрана 2024, организиран от Министерството на икономиката и индустрията. По думите му за първи път в историята на Европейския съюз има програми и финансиране, както и конкретни инициативи, които са в подкрепа на отбранителната индустрия, предаде БТА.
Кръстьо Преславски уточни, че Европейският фонд за отбрана подкрепя съвместни проекти в областта на научно-развойната дейност в областта на отбраната. Това е европейска програма, която не замества националното финансиране на държавите членки на ЕС. Тази програма подкрепя т.нар. съвместни и трансгранични проекти. Минималното изискване е да има три правни субекта (фирми, научни изследователски организации) от поне 3 държави членки на ЕС. Интересна специфика е Норвегия, която въпреки че не е член на ЕС, на практика за отбранителната индустрия участва равноправно.
Зам.-началникът на отдел "Европейски фонд за отбрана" добави, че целта на програмата е да се подобри конкурентоспособността на отбранителната база. Има и специален фокус върху малките и средни предприятия, каквито са голяма част от българските участници. Крайната цел е да се ограничи фрагментираността на европейската индустриална и научно-изследователска база. "В момента всяка държава финансира все повече и повече в отбрана. Това важи и за България", заяви Кръстьо Преславски.