Около 500 000 агнета са продали овцевъдите по Великден и Гергьовден и 60-70% от тях  са реализирани директно от фермите.  Това обяви във Велико Търново председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев. 

"Има повишена консумация на агнешко и овче сирене. Вече не изнасяме агнета, едва покриваме търсенето на нашия пазар", каза Караколев. За разлика от говедовъдството у нас поголовието на овце се запазва около 1, 3 милиона. Наблюдава се окрупняване на фермите, но засега бройката на животните се запазва, макар да се е свила 10 пъти за последните 40 г.

Според  него България е в челната тройка по директно подпомагане на глава животно в Европа за м.г. 

"У нас помощта за отглеждане на една овца достигна 180 лв. годишно. За сравнение при преките ни конкуренти Северна Македония и Румъния тя е съответно 40 евро и около 30 евро", посочи Караколев. Въпреки това българските фермери не спирали да недоволстват. Оправдавали трудностите си с високите разходи.

"Той има 200 овце, но не ги гледа сам. Наел е човек да ги пасе, други да ги доят и после казва: "Нямам печалба, докато в Румъния не е така. Стадата са по 2000 животни и  е запазено номадското овцевъдство и козевъдство", даде пример Симеон Караколев.

На 24, 25 и 26 май се чакат около 250 000 посетители край Арбанаси за Събора на овцевъдите. За 12-ото издание ще има безплатни автобуси от Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. Обособени са над 15 000 паркоместа за автомобили и ще бъде въведена специална организация на движението с отделна лента към фермерския фест още на главния път Велико Търново - Варна.  12 километра колони от желаещи да стигнат до поляните край Петропавловския манастир се извиха м.г. откъм Велико Търново.