За четвърта поредна седмица хедж фондовете по целия свят нетно добавят към активите си акции на китайски компании, залагайки на възстановяване на фондовия пазар във втората по-големина икономика, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
От февруари насам спадът на китайския пазар на акции приковава инвеститорите на фона на засилени икономически мерки на властите в страната.
Хедж фондовете са купували китайски акции през последните седем от общо осем седмици, посочиха от основния брокерски екип на "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) в съобщение до клиентите си, видяно от Ройтерс. В доклада не се разкрива обемът на вложенията.
Китайските пазари неочаквано изпревариха основните фондови борси по света през тази година, като хонконгският индекс Hang Seng се повиши с една трета от най-ниската си стойност през януари. Индексът MSCI China е нараснал с 16 на сто досега тази година.
В началото на седмицата на "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) повиши прогнозите си за движението на MSCI Китай и на китайския индекс на сините чипове CSI 300.
Някои инвеститори в хедж фондове залагат на възхода, като купуват кол опции (финансов инструмент, който дава правото на този който го притежава да купи финансов актив на определена стойност в определен времеви интервал - бел. ред.) като начин да капитализират по-големи печалби от покачването на акциите, посочиха от "Голдман Сакс" в друго съобщение.
В последните си стъпки за възстановяване на доверието на пазара, Китай миналата седмица започна пласирането на емисии облигации за 1 трилион юана (138 милиарда долара) като с набраните средства се планират инвестиции в ключови сектори на икономиката. Чрез отделни мерки се подпомага и изпитващият затруднения пазар на недвижими имоти.
От базирания в Ню Йорк хедж фонд "Индъс Кепитъл" (Indus Capital) са на мнение, че все още не е време за по-мащабни инвестиции в Китай.
"Пазарът все още ни предлага повече възможности за къси позиции (такива при които се залага на понижение в цената на даден актив, бел. ред), отколкото за дълги, особено когато се сблъскваме с по-голяма нестабилност поради продължаващите икономически предизвикателства", каза Байрън Гил, управляващ партньор във фонда, цитирайки нарастващия дефлационен натиск в страната.