Климатичната криза причинява удължаване на денонощието, защото масата на топящите се ледници променя планетата ни. Това показва изследване, публикувано в научния журнал на Националната академия на Съединените щати и цитирано от БНР.
Според учените, провели анализа, феноменът е поразителен пример за това как действията на човечеството променят Земята и се конкурират с естествени процеси, които са съществували милиарди години. Промяната в продължителността на денонощието се равнява на милисекунди. Това обаче е достатъчно, за да доведе до проблеми с интернет трафика, финансовите трансакции, както и навигацията с GPS, защото всички те зависят от прецизно отчитане на времето.
Продължителността на земното денонощие постепенно се е увеличавало милиарди години наред заради гравитационното притегляне, което упражнява Луната върху океаните и сушата на Земята. Топенето на ледниците в региона на Антарктика и Гренландия заради причиненото от човека глобално затопляне обаче води до преразпределяне на водата в световните океани, като повече от нея вече се намира в района на екватора. Това забавя въртенето на планетата.
"Виждаме влиянието ни като хора върху цялата земна система, не само на местно ниво като повишаване на температурите, но и наистина на фундаментално равнище как Земята се движи в космоса и се върти", обяснява професор Бенедикт Соджа от швейцарския Федерален технологичен институт в Цюрих. "Заради въглеродните емисии сме го постигнали за само 100 или 200 години", подчертава изследователят и определя откритието като поразително.