Фалкон 9" на частната компания "Спейс Екс" получи разрешение да се върне в космоса от авиационния регулатор на САЩ, след като на ракетата-носител беше наложена забрана да лети заради рядка повреда по време на полет, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Американското Федерално управление за гражданска авиация съобщи, че не е открило никакви проблеми за обществената безопасност при аномалията, възникнала по време на неуспешното изстрелване на 11 юли, и че ракетата отново може да извършва полети, докато разследването продължава.
Компания "Спейс Екс" каза в публикацията в социалната мрежа Екс, че е готова да поднови полетите на ракетата още в събота, 27 юли.
Полетите на "Фалкон 9" - най-използваната ракета-носител в света, бяха преустановени, след като една от тях се разпадна в космоса и обрече на гибел полезния си товар от спътници от системата "Старлинк". Това беше първият провал от повече от седем години на ракета, на която разчита световната космическа индустрия.
В изявление "Спейс Екс" посочи, че изтичането на течен кислород е довело до прекомерно охлаждане на един от компонентите на двигателя и е повредило хардуера му.
От компанията казаха още, че повредените компоненти ще бъдат отстранени за изстрелванията в близко бъдеще.
"Фалкон 9" е единствената американска ракета-носител, която може да изпраща екипажи на НАСА до Международната космическа станция (МКС). Очаква се американската космическа агенция да изстреля следващата си мисия с астронавти през август.