Остатъкът от 125 млн. лева по "украинската помощ" ще бъде разплатен към фермерите до края на ноември, заяви служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова пред журналисти след среща с представители на земеделския сектор, засегнати от вноса на селскостопански продукти от Украйна.
Тя припомни, че тъй като средствата не бяха включени в бюджета за 2024 г., се наложи преструктуриране за предоставяне на помощта.
След като правителството одобри допълнителните 200 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г., днес те вече са по сметките на земеделските производители, посочи служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов.
Това потвърди и председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов. Той допълни, че резултатът от днешната среща ги удовлетворява и протестната готовност, която беше обявена, вече не е на дневен ред.
На 2 октомври, след проведен извънреден Управителен съвет, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с декларация, с която изрази своето недоволство по отношение неспазването на сроковете за изплащане на така наречената "украинска помощ", пише БТА.
На 4 октомври Браншовата камара "Плодове и зеленчуци" обяви стачна готовност "заради отношението на държавата към земеделския сектор у нас".
В понеделник, 7 октомври, правителството обяви, че е одобрило допълнителни 200 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г., които да послужат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по "украинската помощ".
Вчера, 8 октомври, Управителният съвет на НАЗ проведе събрание, на което всички регионални структури взеха единодушно решение да настояват за незабавна среща с министъра на финансите в следващите два дни по повод поетия ангажимент за изплащането на т.нар. "украинска помощ". От асоциацията апелираха за конкретизиране от страна на държавата на сроковете и начина на разпределяне на средствата, от които фермерите имат спешна нужда.
В началото на февруари 2024 г. земеделски производители в страната излязоха на поредица протести с искания за преразглеждане на предложението за разпределение на помощите и бюджета, които биха възпрепятствали масови фалити в българското земеделие, както и за ясни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.
Протестите доведоха до подписване на споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор "Земеделие". Вследствие на поетите ангажименти от кабинета "Денков" в края на февруари Държавен фонд "Земеделие" обяви срок за кандидатстване по схемите за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" в периода от 20 март до 9 април 2024 г.
Първият транш беше изплатен на земеделските производители през месец май, а вторият трябваше да бъде разплатен до 30 септември.