В "Поморие Вен Груп" сравняват правенето му с отглеждането на дете, което помъдрява пред очите на родителите си

Има само един опит в годината, за да се направи перфектното вино. Така казват от “Поморие Вен Груп”, която е собственик на “Винарска изба Страцин” - малка семейна винарна в село Страцин, близо до Поморие. Там се правят 100 хил. литра годишно с минералния вкус на бриза от морето.

Създадена е от семейство Марина и Красимир Костадинови, които оставят своите предишни професии и решават да се посветят изцяло на винарския занаят. Оттам идват и имената на най-разпознаваемите им вина - Early birds (с илюстрация на гнездо, което е препратка към семейна винарна) и Soulmates (сродни души).

“Поморие Вен Груп” получи награда в конкурса на “24 часа” “Големите малки” в категорията “Стартъп” от заместник-министъра на иновациите и растежа Красимир Якимов.

Той разказа, че в министерството работят усилено за развитието на българския бизнес и модернизацията му.

Малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката и ние правим всичко възможно, за да ги подкрепяме, увери Якимов.

Той допълни, че предстои да бъдат отворени програми на стойност 350 млн. лева, а по линия на Фонда на фондовете вече тече избор на посредници, предстои това да се случи и във Фонда за технологичен трансфер.

Заради съвпадането на церемонията с гроздобера наградата на винарната не получиха собствениците, а техен представител - Георги Иванов. Той даде пример, че в успешните ресторанти именно собствениците работят най-много. Така е и във винарната.

Марина и Красимир имат наследени лозя, които през 2004 г. пресаждат с нови сортове

като “Совиньон Блан”, “Шардоне”, “Мускат”, “Отонел”, “Каберне Совиьон”.

Първоначално продават гроздето, но понеже Поморийският район е известен с традициите във винопроизводството, Костадинови решават да се заемат и с това. Винарната е със сравнително малък капацитет, но семейство Костадинови виждат в това предимство, защото им дава възможност да отделят повече време и внимание на детайлите.

Избата има високотехнологично оборудване, а вината се отличават със специфичен вкус, който се дължи на близостта на морето. Бризът носи влага и листата на гроздето поемат соления въздух. Влияние върху вкуса оказва и близостта на Стара планина.

За качеството пък са важни три основни елемента - суровина, бистра ферментация и правилно съхранение.

Кислородът е най- големият враг на виното,

казват Костадинови и затова на всяка фаза се следи да няма окисляване, използват съдове с различни обеми, спазва се и правилната температура. За да се избегне промяна на вкуса заради кислорода, във винарната отскоро има и нова бутилираща машина.

Собствениците определят бизнеса на “Поморие Вен Груп” като голям, защото започва от земята и от засаждането на лозята, свързан е с производство на продукти - грозде и вино, а и защото диаметърът на колелото, което трябва да направи едно пълно завъртане в този бизнес , е поне 10 години.

За Марина и Красимир производството на вино е и приключение. Сравняват го с отглеждането на дете, което помъдрява пред очите на родителите си. След 5 г. планират бизнесът им да излезе извън границите на България. А също така да бъде подкрепен от наследниците им, които да откриват смисъл в него и да го развиват със същия плам и страст.