Продукцията от слънчоглед и царевица за зърно е съответно с 11,6 и 36,1 процента под нивото отпреди една година. Това е основно вследствие на получените по-ниски средни добиви от декар поради сухото и горещо време през лятото на 2024 г., като при царевицата се наблюдава и леко намаление на реколтираните площи, сочат оперативни данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) към 24 октомври 2024 г..
Съчетанието от по-голям размер реколтирани площи и повишена продуктивност от декар води до ръст на производството на тютюн от типовете "Виржиния" и "Бърлей" от над 43 на сто на годишна база. Събраното количество ориенталски тютюн е с 9,9 на сто под миналогодишното.
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 41/2024), производството на пипер, домати, пъпеши и дини, отглеждани на открито, е в границите от 4,5 на сто (домати) до 62 на сто (дини) повече спрямо година по-рано, за което допринася по-големият размер реколтирани площи до момента. При дините, пипера и доматите се отчитат и повишени добиви от декар. На този етап прибраните количества картофи и зеле изостават съответно с 18,1 и 31,6 процента на годишна база. Реколтата от ягоди е малко под миналогодишната (с 1,8 на сто). От началото на 2024 г. досега оранжерийното производство на домати се свива с 30,3 на сто спрямо аналогичния период на 2023 г. По-умерено е намалението при оранжерийните краставици - с 10,8 на ст.
Към 24 октомври 2024 г. продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи е с между 4,1 на сто (сливи и десертно грозде) и 25,9 на сто (орехи) над отчетената по същото време на миналата година вследствие на увеличение както на реколтираните площи (с изключение на малините), така и на средните добиви от декар. Засега по-малко са прибраните количества винено грозде (с 8,2 на сто) и ябълки (с 15,5 на сто)
Есенна кампания
През последната разглеждана седмица се наблюдава известно ускоряване на сеитбата на пшеница и ечемик за реколта 2025, в резултат на което изоставането на засетите площи спрямо година по-рано се свива до съответно 16,4 и 10 процента. На този етап при маслодайната рапица и ръжта се отчита увеличение на засетите площи респективно с 3,1 и 17,1 процента на годишна база, а при тритикалето - незначително намаление (с 1,5 на сто).
Цени
Като цяло, към 23 октомври 2024 г. средните изкупни цени на основните зърнени и маслодайни култури бележат леко повишение спрямо предходната седмица, в рамките на 0,8 на сто (хлебна пшеница и слънчоглед) до 2,6 на сто (ечемика). Изключение прави цената на царевицата, която остава без промяна.
Поскъпването на слънчогледа на годишна база достига 34 на сто. Изкупните цени на хлебната пшеница и царевицата вече надхвърлят нивата отпреди една година, макар и минимално (с по 0,5 на сто), докато тези на фуражната пшеница и ечемика все още са малко по-ниски - респективно с 1,1 и 6,4 процента.
Седмичните ценови отклонения при предлагането на едро на основни плодове и зеленчуци на тържищата са предимно в посока надолу. Средните цени на едро на оранжерийни краставици, картофи, пипер (червен и зелен), десертно грозде, ябълки и зеле се понижават с между 0,4 на сто (оранжерийни краставици) и 8,4 на сто (зеле) спрямо предходната седмица. Единствено оранжерийните домати поскъпват - с 2,3 на сто.
Към 25 октомври 2024 г. повечето от наличните плодове и зеленчуци на тържищата се продават на по-високи цени, отколкото по същото време на миналата година, като най-чувствителен ръст е налице при оранжерийните краставици - с 15,3 на сто, и зеления пипер - с 11,7 на сто. По-слабо са нараснали цените на червения пипер (с 1,5 на сто), зелето (с 2,1 на сто) и десертното грозде (с 4,5 на сто). Същевременно, картофите и оранжерийните домати са поевтинели, съответно с 2,5 и 6,7 процента.