"България цели да осигури достъп до трудовия пазар и да включи уязвимите групи от обществото в икономиката. Държавните и частните предприятия у нас също имат нужда от това". Това каза министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов в изказването си по време на форум на тема "С какво допринасят принудително разселените лица към приемащата ги страна?", съобщават от пресцентъра на икономическото министерство.

Фокусът на събитието е върху социално-икономическото приобщаване на бежанците в България. В тази връзка министър Николов обърна внимание на изнесените данни от Агенцията по заетостта, които сочат, че българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти в следващите 12 месеца. „Освен това, последните данни от НСИ, пак от октомври, сочат, че недостигът на работна сила в промишлеността през 2024 не е спадал под 30  на сто", добави д-р Петко Николов.

Министърът на икономиката подчерта, че може да се мисли за повече ангажираност на частния сектор в този процес. "Нашата политика е трайна и последователна, защото е позиция и политика на целия демократичен свят", отбеляза още той.

„Това е път, който не е лесен за никоя икономика, но с участието на различните страни – държавни институции, бизнеси, работодатели, може да бъде изграден, там където не съществува, и разширен, там където има възможности", заяви още икономическият министър. Той очерта и необходимостта от национален документ, в който България да разгледа икономическата интеграция от близо.

По думите му профилите, които са необходими, са със специализация във високотехнологични производства и знания-интензивни услуги, както и „зелени" умения. Той изтъкна, че икономика се развива и колкото по-бързо става това, толкова повече работни места ще се откриват за нейните граждани и пребиваващи на нейната територия и обратното - колкото повече живеещите у нас напредват, толкова повече възможности ще се отварят.

Организатори на форума, който се проведе в царския дворец „Врана", са „ПанЕвропа България" и Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) в България, както и Либералния институт за политически анализи (ЛИПА).

Форумът включи дискусии, посветени на историите на бежанците за приемащите ги общности, като участниците споделиха и лични истории за постижения, устойчивост и позитивно въздействие върху развитието на общността. В събитието участваха още Симеон Сакскобургготски, Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат за бежанците в България, представители на институциите и на бизнеса.