Ако искате да сте успешни, наблюдавайте успешните, препоръчват експертите по кариерно развитие

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Крумов е най-успешният ви колега. Винаги постига най-високи резултати, всичко му се получава сякаш с лекота, че и харизма има - някак всички очарова. Направо му се възхищавате.

Чудесно, че не сте от завистливите. Но от голо възхищение полза нямате. Полза ще имате, като превърнете Крумов в обект за изучаване.

Специалистите по кариерно развитие настоятелно съветват да си намерите пример за подражение или още по-добре - наставник, ако искате да развивате уменията си на сегашната позиция и/или се стремите към стъпка нагоре в йерархията.

Не е нужно сами „да откривате топлата вода", щом имате колега, от когото да се поучите в работата си. "В съвремието няма нещо, което някой друг вече да не е опитал. Изобретяването на нещо напълно невиждано е изключително рядко. Затова, ако искате кариерата ви да се развие бързо, трябва да потърсите хора, които да ви помогнат да се справяте по-добре с работата си в момента, и такива, които да ви помогнат да разберете каква да е следващата ви стъпка", уверява Шели Арчамбоу, треньор по кариерно развитие.

Шанс да стигнете по-бързо до следваща професионална позиция е да разберете какво се изисква за нея. "Наблюдавайте професионалистите, заемащи ролите, към които се стремите. Обръщайте внимание на разликите между това, което бихте направили в дадена ситуация, и това, което правят те. И още - не само се учете от пасивно наблюдение, но се опитвайте да взаимодействате с онези, които имат исканите от вас роли", подчертава Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата "Умното мислене".

Стара максима е, че занаят се краде. Внимавайте, наблюдавайте и анализирайте как работи успешният ви колега, за да се справя на поста си и да постига високи резултати. Няма нищо срамно в това, категорични са експертите.

Крадете, без да се стеснявате. Кражбата има дългогодишна традиция в изкуството, където се представя като влияние – шегува се психологът Даниъл Койл. – Но се фокусирайте върху спецификата, а не върху общите впечатления. Уловете конкретните факти и се запитайте кое е различното при вас. Наблюдавайте онези, в които искате да се превърнете. Отключете мотивацията си да се развивате чрез образи на своя бъдещ Аз."

„Ако искате да сте успешни, гледайте и търсете съветите на успешните. Никой не може да ви научи на това, което не знае. Разбира се, след като се вслушвате в мнението и съветите на авторитет, важно е вие да взимате окончателното решение", казва психологът и успешен предприемач Ричард Темплар.

Щом колегата ви Крумов е успешен, опитайте да го превърнете в свой ментор – наставник на български. След като смятате, че можете много да научите, сприятелете се с него и ако е готов да откликва, питайте го, съветвайте се за задачите и идеите си, обсъждайте проблемни ситуации и междуличностни отношения. Ако не прекалявате и не досаждате, когато е крайно зает, той вероятно ще е горд да си има "протеже".

Естествено, през цялото време не забравяйте каква е целта ви - не успешният колега да ви лови рибата, а да се научите от него да ловите риба. Освен това идеята е да взимате от ментора не само план за действие в момента, а стратегически съвети.

Ако той с готовност влиза в ролята на ментор, имате голям късмет. Особено щом е добър - не само ви предава опит, но и ви вдъхновява да извади от себе си всичко, на което сте способни. А идеята на т.нар. радикално менторство е още по-висока - да ви предизвиква да надскочи своите възможности.

Когато търсите ментор, вие обаче се поставяте в позиция на известна уязвимост. Затова внимавайте - най-същественото е да е почтен човек. Иначе може да ви подведе съзнателно, да ви иронизира за грешките или да говори пред шефа и колегите "Този не може да се справя сам, за всичко ми виси на главата".

Експертите съветват как да си изберете наставник.

Психологът Даниел Койл препоръчва: „Избягвайте онзи, който ви напомня за учтив сервитьор, потърсете някой, който леко ви плаши. Менторът трябва да е човек, който да ви наблюдава отблизо, да се интересува от вас и да ви разбира - какво искате, какво ви мотивира. Нужен ви е човек, който е дори дразнещо честен. Такъв ще ви каже истината за нивото ви с ясни думи, дори да ви жили. При равни други условия изберете по-възрастния колега за ментор. В известен смисъл от него очаквате „преподаване". А преподаването е като всеки друг талант: необходимо е време, за да се развие".

У добрите ментори могат да бъдат открити няколко сходни качества, твърди Ерика Андерсън, консултант по кариерно развитие:

Самокритичност. Ако искате някой, който да споделя мъдростта си с вас, той трябва да има мъдрост за споделяне. Някои хора не отделят много време да мислят за собствения си опит. Човек може да бъде успешен, без да осъзнава особено как е стигнал дотам, където се намира в момента. Да слушате само за това какво е направил е по-малко ценно от обяснението му защо нещо се е получило или защо не се е получило.

Дискретност. Във връзката с ментора вие имате нужда да сте честни и открити за живота си. И трябва да сте убедени, че разкритията ви няма да стигнат отвъд вашия ментор. Ако на него не може да му се има доверие, вашите отношения в най-добрия случай ще бъдат изкуствени, а в най-лошия - разрушителни.

Честност. Щом сте достатъчно смели да поискате съвет от ментора си, той трябва да бъде достатъчно смел да ви даде директен отговор.

Любопитство. Ако менторът не е любопитен за вас - кой сте, с какво разполагате, какво е важно за вас, какво сте постигнали дотук и как това работи за вас, е малко вероятно неговите съвети да ви бъдат полезни. Ще получите някаква обща мъдрост, която няма да има отношение към вас.

Щедрост на духа. Големият ментор иска да успеете и ви подкрепя активно с думи и действия. Той никога няма да ви завижда или да се чувства заплашен от вашия успех. Поздравява ви за успеха и ви помага да се възстановите от пораженията. Щедрият ментор изгражда връзки и ви предлага ресурси, които може да са полезни за вас в бъдеще. Той вярва в потенциала ви, говори ви открито и с надежда. Той ви подкрепя да станете човекът, който искате да бъдете.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Без кураж няма слава, или защо да се стремите към неекипни проекти

Симптоми за интелектуална арогантност, която проваля успеха

Флирт или ухажване между колеги - разлика голяма

Наръчник да работите със студени делови колеги

Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи

Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате - от това зависи успехът

Най-подходящото време за смяна на работата е пролетта

С кои жестове и пози може да провалите професионалния успех

7 типа колеги, с които е вредно да се сближавате

С нов шеф сякаш имате нова работа. Как да печелите дивиденти