Денис Кираджийски е на 21, студент по медицина в Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски".

На 19-годишна възраст през лятото на 2023 г. е участвал в тогавашната практикантска програма на „Lidl България" в магазин на веригата в Гоце Делчев, където живее, а на следващата година – и в стажантската програма, но вече в отдел „Безопасни и здравословни условия на труд" в централата.

Това че лятото, в което е държал тежките кандидатстудентски изпити, е решил и да работи през юли и август, сякаш не го е впечатлило особено. Нищо че медицинският факултет на СУ изисква два тежки 4-часови изпита по химия и по биология и още един труден тест, от чието решаване е зависело дали ще го класират за медицина или за фармация.

Аз съм най-голямото от трите деца в семейството и работя през лятото още от 16-годишна възраст. Но досега бях сервитьор, а после работих в магазин за хранителни стоки. Затова не се плаша от работа и когато видях обявата на Lidl, разбрах, че е моето", споделя той. През 2023 г. Денис Кираджийски получи голямата награда в края на практикантската програма. Тя му бе връчена от Чавдар Михайлов, директор „Продажби и логистика“, РД Равно поле.

През 2023 г. Денис Кираджийски получи голямата награда в края на практикантската програма. Тя му бе връчена от Чавдар Михайлов, директор „Продажби и логистика“, РД Равно поле.

Най-силно го впечатлило, че практикантската програма била описана много подробно – права, задължения, изисквания. Всичко, което трябва да знае, е било предварително уточнено. Дори това, че има право на пет дни платен отпуск по време на практиката, от които, естествено, се нуждаел заради изпитите.

В магазина първоначално се занимавал с подреждане на стоки и първото му силно впечатление било от реда в склада. „Бях работил вече в магазин за хранителни стоки, където никога не се знаеше кое къде е и беше голям хаос, а тук всичко беше много точно", споделя той. 

Но най-ценното за човек на неговата възраст са, разбира се, научените уроци.

Единият е усвояването на великото качество „търпение", когато работиш с хора и когато искаш да напреднеш в нещо. Качество, което безспорно ще му се наложи да използва в избраната от него професия. Дори в още по-голям степен, защото едно е да посрещнеш и обслужиш човек, който е тръгнал да пазарува, а съвсем друго – болен, когото трябва да изслушаш, прегледаш и лекуваш.

„Другото, за което даже и не подозирах в училище, е колко е важна екипната работа. В гимназията, винаги когато даваха някакъв групов проект, се нагърбвах веднага да свърша цялата работа, защото схващах бързо. Правех всичко и накрая аз представях резултатите от проекта. В практиката в Lidl обаче разбрах, че това не е най-добрият вариант и че винаги можеш да научиш още нещо от останалите в екипа", казва Денис.

Той е завършил гимназията с пълно отличие. Но собственото му обяснение за дипломата за средно образование с кръгла шестица е доста прозаично: „По време на детството ми живяхме в няколко различни населени места. На практика само гимназията ми беше една и съща – природоматематическата в Гоце Делчев. Това ме научи да бъда доста адаптивен. Защото материалът в училище е един и същ, но се преподава по различен начин и се научих много бързо да се приспособявам", споделя той. Денис Кираджийски

Денис Кираджийски

А майка му Ирина споделя, че винаги през юношеството му го е потиквала да работи през лятото. „Защото децата в тази възраст често си губят времето когато са в лятна ваканция. Затова го съветвах да си намира винаги нещо подходящо за неговата възраст, което да не го натоварва много. А практиката в Lidl през лятото, в което кандидатстваше, изобщо не му се отрази зле. Не знам дали от това, че на работното му място са го предразполагали, но дори обичайната за децата в такава ситуация нервност от ученето при него изчезна. Може би защото редуваше учене с работа", споделя тя.

Двете младежки програми на Лидл България набират участници в актуалните си издания през лятото, а повече информация за тях може да бъде намерена на: jobs.lidl.bg