Нови промоции и удължаване на съществуващите по ипотечните кредити с по-ниски лихви обявяват банките в последните месеци. Те важат до края на май или юни.
Лихвите тръгват от 4,5%, но могат да стигнат и до над 8 на сто. Някои от продуктите са с по-ниски такси, при други са премахнати част от тях. Най-новата тенденция е, че се разработват по няколко варианта на лихвите, от които клиентът може да избира - дали да са фиксирани за определен период, или променливи за целия срок.
При втория вариант плаващата лихва се формира на база на пазарен индекс ("Софибор" или "Юрибор") или базисен лихвен процент на банката плюс надбавка. Все
повече банки залагат на пазарен индекс при изчислението на плаващите лихви. Плюсът е, че промяната може да се следи от всеки и движението нагоре или надолу е обуслувено от пазарни фактори.
Другата новост е, че все повече банки имат специални условия за покупка на имоти, които са тяхна собственост.
Някои банки дават допълнителни отстъпки от лихвата или други облекчения на условията, ако се рефинансира съществуващ кредит към друга финансова институция.
Най-добрите условия по традиция важат за клиенти на банките, които превеждат заплатата си по сметка там и ползват допълнителни услуги - примерно плащат редовно комунални сметки от нея, ползват кредитна карта, имат инвестиция във фонд, свързан с банката, или животозастраховка.
(Какви са средните лихви според статистиката на БНБ - виж таблицата.)
Ето какви са промоционалните условия по ипотечните кредити на част от банките у нас.
5,50% е лихвата за първата година по стандартните ипотечни кредити в левове на УниКредит Булбанк. За оставащия период е плаваща, като към момента нивото е 7,50 на сто. Има възможност да се ползва допълнителна отстъпка до 1% от посочените лихви и още 0,5 на сто при рефинансиране на кредити към друга банка.
Банката не събира такса за разглеждане на документите и комисиона за предсрочно погасяване със собствени средства през периода с плаваща лива.
Има възможност и за плаваща лихва за първата година от 4,5%, а за остатъка - 6,5 на сто. В този случай трябва да има допълнителни условия - превод на работна заплата в банката, а тя е в размер над 1500 лева, ползват спестовен план "Пайъниър" и животозастраховка, имат и нова кредитна карта. Така, ако заемът е 50 000 лв., изплаща се на анюитетни вноски, при срок 20 г., годишният процент на разходите (ГПР) е 8,04%.
УниКредит има и оферта за ипотечни кредити в евро с фиксирана лихва за първите 5 години - 7,25% и 7,95% за останалия период. ГПР при кредит от 50 000 евро е 8,75%. Таксата при отпускане е намалена на 0,95 %, от сумата на кредита, има отстъпки и от таксата за управление на кредита. Промоцията важи до 31 май.
Банка ДСК има няколко варианта на жилищния си кредит в зависимост от вида на лихвата. Промоционалните условия важат до 28 юни. За разлика от повечето заеми тук няма възрастови ограничения за клиентите.
Ако се избере променлива лихва за целия срок, тя е 6,70%. Годишният процент на разходите става 7,53 на сто. При кредит от 40 000 евро за срок 30 г. месечната вноска е 258 евро. Условието е да се ползва програма "Уют" за плащане на комунални услуги. Банката не събира такса за предсрочно погасяване със собствени средства.
Вторият вариант е за фиксирана лихва за първите 3 години в размер на 6% и променлива лихва за останалия период на кредита - 7,5 на сто към момента. Годишният процент на разходите става 7,95 . Така за същия заем от 40 000 евро и срок 30 г. месечната вноска е 239,80 евро за първите 3 г. и 277 евро за остатъка.
Третата възможност е лихвата да е фиксирана за 5 г. - 6,5%, а за остатъка да е 7,5 на сто. ГПР е 7,94%. При параметрите на горния пример месечната вноска става 252 евро за първите 5 г. и 276 евро за остатъка. Събира се такса за предсрочно погасяване със собствени средства през първите 5 г. от 3%, за остатъка от срока няма. Но има минимален срок на кредита от 10 г.
Всички условия важат при включване в програма "Уют". Това означава клиентът
да превежда заплата или пенсия в банката и от сметката да се плащат поне 2-3 комунални услуги месечно и/или интернет банкирането.
ОББ предлага ипотечен кредит с равни лихви в левове и в евро. Те са променливи в размер на 6,20% към момента. Условието е да има превод на работна заплата или регулярни постъпления по сметка "Комфорт". Не се удържат такси за кандидатстване и предсрочно погасяване със собствени средства, но след третата година. Банката обещава предварително одобрение до 1 ден. Срокът на изплащане е 35 г.
При кредит от 80 000 лв. (40 000 евро) и срок на изплащане от 30 г. ГПР става 7,02%. Месечната вноска е 516 лв. Кредитът може да се ползва и за рефинансиране на съществуващ ипотечен кредит.
Промоцията на "Райфайзен" включва възможност за фиксирана лихва за първите 12 месеца, която тръгва от 6,15% в зависимост от валутата и дали се ползват допълнителни услуги. За остатъка се начислява 6-месечен "Софибор" плюс надбавка, която е променлива. Няма такса за обработката на искането.
Лихвата от 6,15% важи за заеми в евро при превод на работната заплата по вметка в банката, ползване на пакет за плащане на поне 1 комунална услуга и регистрация в онлайн платформата, ползване на застраховка на кредитни вноски, "Злополука" или "Живот" за срок от 5 г., както и на кредитна карта. В този случай ГПР става 7,62%, а месечната вноска за първата година е 220 евро.
"Райфайзен" е разбработила и други варианти в зависимост от валутата и ползването на пакетни услуги. При жилищен заем в левове с пакет за плащане на поне една комунална услуга и интернет банкиране, кредитна карта, но без превод на работната заплата и без ползване на застраховка на кредитни вноски, лихвата е фиксирана на 6,4% за първата година.
Ако не се ползват пакетните услуги фиксираната лихва за първата година става 8,15% в левове и в евро. Но пак е нужен превод на работната заплата и застраховки. Промоцията важи до 15 юни.
Жилищният кредит на Пощенска банка е при 4,60% плаваща лихва за първата година и 6,60% плаваща лихва за остатъка от срока. Няма такса за кандидатстване за кредит и за предсрочно погасяване със собствени средства след третата година, дотогава е 3%.
Условието е ползване на пакет "Лесен живот", който включва превод на заплата по сметка в банката, поне едно комунално плащане и сключване на застраховка "Живот". При теглене на 45 000 лв. или евро за 25 г. ГПР става 7,55%. Жилищните кредити предлагат опция „Флекси" - за по-лесно погасяване, която дава възможност за пропускане на една вноска годишно или намаляване на вноските наполовина. Промоцията е до края на май. Дотогава важат и облекчените условия по жилищните кредити на Societe General Експресбанк. Лихвата е 6,85% по заеми в левове и евро. Няма такса за управление, за кандидатстване, както и за предсрочно погасяване със собствени средства, но след 3-ата година. Банката не събира и такса за усвояване при рефинансиране на кредити от други банки. За останалите е в размер на 1%. При кредит за 50 000 лева/евро за 20 г. ГПР е 7,27% за лв. и 7,24% за евро.
Ипотечен кредит "Дом - градина" с по-ниски лихви предлага Инвестбанк. Той е предназначен за покупка, довършителни работи или ремонт на недвижим имот. Лихвата е 7,50% за първите две години и 8,90% за останалия срок на кредита. Ако се придобива имот, собственост на банката и той става обезпечение по кредита, лихвата е по-ниска - 6,50% за първите две години и 8,90% за останалия срок. Има преференции -
лихвата намалява с 0,25% при превод на месечния доход по сметка в банката.
МКБ Юнионбанк предлага два ипотечни кредита с плаваща лихва от 6,65% в евро и 6,85% в левове. ГПР става съответно 7,56 и 7,77% при заем от 30 000 евро (60 000 лв.) и срок 20 г. Условието е клиентът да ползва пакет "Удобство+". Той е в 2 модификации, като задължителното условие и при двете е да има превод на заплатата по разплащателна сметка.
Промоционален ипотечен кредит има Българо-американската кредитна банка (БАКБ). Лихвата в левове и евро е може да е фиксирана за първите 5 г. на 6,45%. Нужно е кредитоискателят да има с осигурителен доход над 1500 лв. Ако е по-нисък, лихвата е 6,65%. За остатъка от срока лихвата е плаващата от 7,45% към момента. ГПР е съответно 7,66% и 7,83%. Няма такса за кандидатстване и за предсрочно погасяване след 5-тата година със собствени средства.
БАКБ има и специален ипотечен кредит за покупка на недвижими имоти, чието строителство е финансирано от банката, или е собственост на нейно дъщерно дружество. Тогава лихвите за заем в евро са 6% фиксирана за първите 3 г. и 7,55% - плаваща за останалия период. В левове нивата са съответно 6,50% и 7,87%.
Без такса за кандидатстване са ипотечните кредити на СИБАНК до края на май. Няма и за пълно предсрочно погасяване със собствени средства. Дава се избор между различни видове лихви - плаваща за целия период на кредита или фиксирана за три или пет години.
Първа инвестиционна банка (Fibank) има 4 ипотечни продукта. Единият е в евро и щатски долари и фиксирана лихва за период до 3 г. Тя е минимум 7%, ако клиентът получава дохода си по сметка в банката, ползва кредитна карта, регистиран е за плащане на поне 1 битова сметка. Лихвата е минимум 8%, ако клиентът има само открита разплащателна сметка. Точният лихвен процент се определя в зависимост от индивидуалния кредитен рейнитг на всеки кредитоискател. ГПР при първия вариант на лихвата е 9,25% за кредит от 100 000 евро.
Същият тип кредит може да бъде и с променлива лихва. Третият продукт е с плаваща лихва, но дава възможност за допълнителни бонуси. В края на всяка година може да се възстанови 1% годишна лихва върху дълга при редовно погасяване на всички дължими суми. Към момента ГПР по този вид кредит излиза 7,99%, ако е в размер на 50 000 евро за срок 25 г.
Fibank има и овърдрафт с обезпечение ипотека на имот със срок до 5 г. Лихвата отново е плаваща. ГПР е 9,13% при заем от 100 000 евро за срок 30 г.
Сравняват офертите и по пълното оскъпяване
Повишение в търсенето на жилищни кредити с фиксирана лихва отчитат от консултантската компания "Кредит Център" през март. Потребителите се интересуват главно от продукти със сравнително по-дълъг период - над 3 години. По данни на компанията ръстът на запитванията за заеми с фиксирана лихва е нараснал с 24%.
Обяснението е, че повечето клинти, притеснени от случващото се в политиката, са потърсили вариант да се застраховат от възможни по-неблагоприятни развития на ситуацията, без обаче да отлагат покупката на нов дом.
Другата тенденция е търсенето на максимално изгоден кредит от хората, които купуват жилище в по-високия ценови сегмент 60 000 - 100 000 евро. Над 80% от тези клиенти държат офертата да се сравнява по годишния процент на разходите (ГПР). Изискват гаранция от консултантите, че всички съпътстващи кредита разходи, са включени в годишния процент на разходите и той е изчислен коректно, обясняват от "Кредит център".
Оттам са на мнение, че ГПР наистина дава най-точна представа колко изгоден е даден кредит и как той стои спрямо другите продукти на пазара. Между 7 и 8% се движи най-често ГПР за жилищните кредити в момента, като за определени кредитни сделки може да се постигне и ГПР под 7%, показват наблюденията на консултантите.
Средният размер на ипотечните кредити за март е 31 304 евро. 54% от изтеглените заеми са в левове.
Над 80% от всички кредити за дом остават тези между 10 000 и 50 000 евро. Най-предпочитаният срок за погасяване на ипотечния заем остава този между 16 и 20 години.
Най-популярният размер на външно финансиране през март е този между 50 и 60%.
Най-активните кредитополучатели отново са тези между 26 и 35 г. - 55,7% от всички. Над 80 на сто от домакинствата, теглещи ипотечен кредит, имат доход между 1500 и 2500 лв.
Средният кредит в евро е 29 000
25% ръст в запитванията за жилищни кредити през първото тримесечие отчита Пощенска банка в анализ за този пазар, представен преди дни.
Съживяването идва основно от големите градове и столицата. Като цяло пазарът на жилищни кредити достигна исторически едни от най-ниските нива на лихвите за жилищни кредити в левове, коментират експертите на банката. Анализите им показват, че продължава да нараства търсенето на левови кредити. Техният дял в жилищно кредитиране е достигнал 74,5% за първото тримесечие на 2013 г. при около 50% за 2012 г. Очакванията са тази тенденция да се запази и до края на годината в национална валута да се теглят 80 на сто от заемите.
Средният размер на усвоените кредити в евро между януари и март е 29 000 евро - много близък до този за 2012 г. и с 10 000 евро под нивата от пика в края на 2008 г. София продължава да е основният град за жилищното кредитиране с над 40% от общо отпуснатите обеми. Следват Пловдив, Варна и Бургас с над 15%.
Жилищните кредити в размер до 20 000 евро продължават да са най-предпочитаните с дял от 40,6% през първото тримесечие, като бележат лек спад в сравнение с 2012 г. По отношение на сроковете на изплащане на усвоените жилищни кредити, през първото тримесечие на годината се запазва тенденцията от 2012 г. и с най-голям процент са кредитите със срок над 25 г., като този вид заеми дори отбелязват допълнителен ръст от близо 5% на годишна база.
Най-много жилищни кредити банката продължава да финансира за тип конструкция монолит, където се забелязва лек ръст през първото тримесечие от 1,2%. Следва конструкция панел със спад в търсенето от 1,4% за първото тримесечие в сравнение с миналата година.
Според вътрешните анализи на Пощенска банка мъжете кредитополучатели увеличават дела си през първото тримесечие на 2013 г. до 56,8% при 55,1% средно за 2012 г. През изминалата година дами са усвоили 44,9% от всички отпуснати от Пощенска банка жилищни кредити, при 43,2% за първото тримесечие на 2013 г. И през първото тримесечие на 2013 г. най-много кредити финансовата институция отпуска на семейни хора - 51,5%, като съотношението за 2012 г. е почти идентично - 52,9%.
