Паразитите се появяват, без да ги викате, някъде от подсъзнанието и показват вербална агресия

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Има думи ви изглеждат безобидни, паразити някакви, които се вмъкват в речта ви, без да искате - всъщност, просто, разбираш ли, нали. Само че те могат да накарат колегите ви да се почувстват зле, защото издават ваши чувства. За тези чувства е твърде вероятно самите вие да не си давате сметка. Но паразитните думи се появяват точно без да ги викате, някъде от подсъзнанието. И показват вербална агресия, обясняват психолозите.

Обсъждате нова задача в екипа. Колежката ви предлага нещо. На вас ви харесва и казвате "Това всъщност е добра идея". Има пренебрежение в изречението ви. Сякаш сте изненадани от факта, че тя може да измисли нещо полезно. А всъщност искате да я похвалите.

Или пък колега ви пита за нещо по общия проект, вие отвръщате "Просто трябва да го направиш по този начин". "Просто" предполага, че няма нищо сложно, всичко е лесно. А пък колегата ви е просто лаик, който не е разбрал сам как става.

"Разбираш ли" също е много досаден паразит. Като го вмъквате често в разговора, вие в действителност не искате да попитате колегата си дали разбира. Но като го повторите няколко пъти, той ще се почувства като идиот, в чиито умствени способности изразявате съмнение през две минути.

"Нали" издава още по-голяма надменност. Уж питате, но пак не точно питате, а очаквате еднозначно потвърждение. "Нали ще свършиш тази работа" сякаш кара събеседника ви да кажете "да". Ако допускате и отговор "не", щяхте да зададете истински въпрос "Ще свършиш ли тази работа". Много е неправилно да говорите така, особено ако искате някаква услуга. Ако пък сте началник, създава усещане за натиск.

"Сравнително" е от думите, който демонстрират снизходителност. "Сравнително добре се представи" е една степен по-похвално от грубоватата шега "Можеше и по-лошо". Съдържа най-различни намеци: "добре, като го сравним с твоите възможности", "добре, като те сравним с други некадърници" и т.н. не особено позитивни контексти.

Всъщност вие сте сравнително интелигентни и просто разбирате за какво става дума, нали?

В "Точният човек" можете да прочетете още:

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате

Какво да забравите, като завършите университет

Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа

Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан

7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща

Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си

Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата

Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа

11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение

Техники да взимате правилни решения

Трикове за чар в делови видеоразговори