Очакваме интересът на фермерите към тегленето на допълнителни средства да се запази

Светла Боянова е изпълнителен директор на „Агрион Финанс” - специализирано дружество за кредитиране и лизинг за агросектора. Тя е родена в Сливен. Има магистърска степен по счетоводство и контрол и по маркетинг от Стопанската академия в Свищов. Кариерният й път е изцяло свързан със земеделието, като от 2006 г. насам заема различни ръководни постове.

- Г-жо Боянова, засилва ли се интересът към кредитите за земеделие?

- Да, определено виждаме повишено търсене на кредити от компаниите в агросектора. Това се потвърждава и от официалната статистика на БНБ. Ако погледнем цифрите за първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата, отпуснатите заеми за сектор „Селското стопанство” са над 1,6 млрд. лева. Това е 20% ръст на годишна база.

- Защо компания като „Агрион”, специализирана в управлението на земя, реши да навлезе на кредитния пазар?

- В нашата дейност имахме възможност да се запознаем с проблемите на фермерите и най-вече да видим огромните трудности, които срещат при осигуряване на допълнителни средства за реализиране на бизнес плановете си. Затова логично се роди идеята да предложим бързи и ефективни финансови решения, с които

да улесним тяхната нужда от пари навреме.

Така компанията за управление на земеделски активи „Агрион” създаде свое дъщерно дружество - „Агрион Финанс”. То бе регистрирано от БНБ като небанково дружество, покривайки всички законови изисквания. От март 2016 г. вече отпуска кредити и лизинг специално за земеделския бранш.

- Какъв тип финансови продукти търсят фермерите?

- Фермерите търсят основно оборотни кредити, инвестиционни кредити, както и лизинг за земя. Точно това са и нашите основни продукти. „Агрион Финанс” се отличава от останалите небанкови дружества на пазара най-вече с това, че е насочило усилията си изцяло към подкрепа на земеделския бранш. Нашите кредити са

разработени специално за специфичните нужди

на физическите и юридическите лица от агросектора и са съобразени с техните особености, със сезонността на работа и всички променливи в този сектор. Ние осигуряваме кредити и лизинг по мярка на българския фермер.

- Какви са предимствата им спрямо традиционното кредитиране?

- В динамичен бизнес като земеделието най-важното е да взимаш правилните решения в правилния момент. Затова фермерите очакват от финансиращите институции да разбират тяхната нужда от средства, и то навреме, да работят с тях по-скоро като партньори. А по-далновидните стопани отдавна са разбрали, че е много по-важно да разчитат на себе си и своята конкурентноспособност, отколкото само на субсидии. Ето защо отличителната черта на нашите финансови продукти е бързината, с която реално средствата достигат до клиента. Въвели сме много по-облекчена процедура за кандидатстване с много по-малка документация. Вместо традиционните кредитни продукти, чието отпускане отнема между 40 и 60 дни, при нас земеделците получават отговор и съответно желаните средства в рамките на няколко дни, без да губят време и усилия в събирането на документи и посещения в офисите. Освен това с натрупаната експертиза за пазара на земя правим реална пазарна оценка на заложените земеделски парцели. Финансовите ни услуги са достъпни в националната верига от офиси – общо в 25 града в цялата страна. Екипът ни от висококвалифицирани специалисти е готов да осигури персонално и цялостно обслужване на клиента 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, където й да се намира. Ние можем да отидем при клиента, да

работим заедно с клиента буквално на полето,

дори да извадим всички необходими документи от негово име, ако той желае. За фермера остава единствено да продължи с това, което прави най-добре - да развива работещ бизнес.

- Какви обезпечения приемате?

- Появата на „Агрион Финанс” разрешава един от най-големите проблеми в кредитирането на фермерите - въпроса с обезпеченията. Клиентите ни могат да ползват заеми и лизинг в левове и евро срещу обезпечение единствено земеделска земя. Финансовите ни продукти достигат до 80% от пазарната й цена. Традиционните кредитни институции обвързват продуктите си предимно със земеделската субсидия, която получават фермерите. В очите на банкерите този сектор изглежда по-рисков, затова често за отпускането на кредити се изискват допълнителни гаранции и обезпечения, които хората, работещи в земеделието, не могат да осигурят. Така се стига до ситуация, в която точно този тип клиенти са с отрязан достъп до финансиране.

- От кои региони на страната има най-много запитвания за кредити?

- На този етап най-много са запитванията от традиционните земеделски региони на Северна България – предимно от област Варна, Добрич и от Плевен.

- Кой e най-предпочитаният финансов инструмент от земеделците в момента?

- Сред „най-горещите” финансови продукти е лизингът за покупка на земя. Този финансов инструмент позволява покупката на нови парцели без голяма първоначална инвестиция от фермера и по-дълго изплащане. Той дава спокойствие на земеделеца, гарантира му, че ще може да ползва масивите, в които е инвестирал и обработва.

- За какво най-често фермерите използват заемите?

- Освен чрез лизинга, покупката на земя може да се финансира и чрез инвестиционен кредит, който позволява дълъг период на изплащане. Такъв тип финансиране служи и за закупуването на нова техника, за изграждане на складови бази, за създаване на овощни и зеленчукови градини. Определено можем да кажем, че

хит е развитието на биологичното земеделие

и производството на плодове и зеленчуци по еко стандарти. Все повече фермери инвестират именно в него. Търсенето на инвестиционно финансиране се дължи на няколко основни фактора: нуждата от въвеждането на иновации и подобряване на конкурентоспособността в земеделските компании, на необходимостта от осигуряване на средства за самоучастие по европейски проекти и на навлизането на нови инвеститори в сектора.

Оборотното финансиране пък покрива нуждата от бързи пари за текущи разходи – за торове и препарати, за работни заплати. Например тази година заради по-влажните климатични условия се наложиха допълнителни пръскания по пшеницата и по-интензивни агротехнически кампании. Завишените разходи за растителнозащитни мероприятия, за задържане на високо квалифицирани кадри в сектора, поевтиняването на произведената продукция накара много от земеделците да преосмислят и преначертаят финансовите си планове.

- Каква е прогнозата ви за развитие на кредитния пазар за земеделие тази година?

- Добрата новина е, че агробизнесът търси начини да се модернизира, да прави нови инвестиции, има планове за разрастване. Смятам, че фирмите в сектора натрупаха ценен опит в рамките на първия програмен период 2007 - 2013 година и днес са много по-подготвени да посрещнат предизвикателствата. Затова очаквам тенденцията за ръст в кредитирането на този сектор да се запази до края на годината, с което да се подпомогнат най-вече

инвестициите в модерно земеделие с висока добавена стойност.

От наша страна фермерите могат да разчитат, че ще им осигурим пари на време. Резултатът е позитивен и за фирмите, и за бранша като цяло: преодолява се проблемът със запушения достъп на агробизнеса до ефективно финансиране по бърза процедура, което води до разширяването на стопанството, развитието на нови бизнеси, а икономиката печели от завъртането на колелото.